Tarih Tıp

Mumyalar Mısırlıların Kökeninin Anadolulu ve Avrupalı Olduğunu Gösteriyor

Antik Mısırlıların şaşırtıcı soyları; yapılan gen araştırmasında, Afrika’dan daha çok Anadolulu ve Avrupalı oldukları ortaya çıktı. Araştırmacılar eski mumyaların DNA’sının detaylı bir analiz yaparak Eski Mısırlıların Avrupa nüfusu ile yakından ilişkili olduğunu buldular. Bu araştırmada, modern Mısırlıların, eski Mısırlılara kıyasla Sahra altı Afrikalılarla daha soyunu paylaştıklarını tespit ettiler.

Eski Mısırlıların tam-genom analizi, Afrika’dan daha çok Anadolulu ve Avrupai olduğunu gösteriyor. Bilim adamları M.O 1400 den M.S 400 e kadar uzanan eski Mısırlı mumyaların DNA sini analiz ettiler ve Akdenizli insanlarla gen paylaştıklarını keşfettiler.

Eski Mısırlıların Levant’daki – bugünkü modern çağımız Türkiye, Suriye, Urdun, Israil ve Lübnan’daki eski topluluklarla yakından ilişkili olduğunu buldular. Ayrıca genetik olarak da Anadolu yarımadası ve Avrupa’daki Neolitik topluluklara benzerliğini çığır açan bu çalışma, mumya genetiğini daha önce hiç olmadığı kadar yakından incelemek için DNA sıralama tekniklerindeki son gelişmeler kullanıldı.

Nature Communications da yayınlanan bu çalışma, modern Mısırlıların, eski Mısırlılara göre Sahra altı Afrikalılar la daha fazla soy paylaştıklarını buldu. Veriler, modern Mısırlıların eski Mısırlılara göre yaklaşık % 8 nükleer seviyede daha fazla soyunu Sahra Afrika’sı toplumu ile paylaştıklarını göstermektedir. Antik toplumları çalışmak için Mısır umut vaat eden bir yerdir. Çünkü Mısır dünya çapında bir ticaret merkeziydi.

Tuebingen üniversitesinden yazarlar ve İnsanlık tarihi enstitüsün den Max Planck, İnsanlık tarihi bilimcisi Jena söyledi.

Max Planck İnsan Tarihi Bilim Müdürü ve kursun yazarı Profesör Johannes Krause Mail Online’a yaptığı açıklamada, “Mısır nüfus tarihi bir kıtaya acılan Afrika’nın is pusunda bulunan ve çok tarihsel bir ciroya sahip olduğu için karmaşıktır” .Eski Mısır, Milattan önce, 1. yılında birçok yabancı güç tarafından yönetiliyordu. Kibin araştırmaları hem modern hem de eski Mısırlılardan alınan DNA örneklerini karşılaştırarak Mısırlıların tarihini çözmeyi içeriyor.

Araştırmacılar, Mısır’ın eski geçmişini ilk kez incelemek için kapsamlı bir genetik veri tabanı oluşturmayı hedefliyorlardı.

Prof. Krause Mail Online’a verdiği demeçte, “Asuriler, Nunbialılar, Rumlar veya Romalılar gibi yabancı hâkimiyetlerin eski Avrupa’nın gen havuzunu değiştirip değiştirmediği tartışıldı.

Bunu test etmek istedik ve eski krallık ile Roma dönemi arasında genetik süreklilik bulduk.

KAYNAK:

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4555292/Study-mummies-reveals-Turkish-European.html
 

Saffet Alp Yılmaz

Doktora Öğrencisi, Azerbaycan İlimler Akademisi, Baku / Azerbaycan. saffetalp@gmail.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...