Tarih

Osmanlı Mezar Taşında Et Fiyatlarından Şikayet Eden İzmirli

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan 138 yıllık bir Osmanlı mezar taşında, domates ve et fiyatları yazıyor; mezar sahibi pahalılık nedeniyle yaşamını bamya yiyerek geçirdiği anlatılıyor. Ege Üniversitesi (EÜ)  Sanat Tarihi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Ertan Daş,  Konak’taki Aliağa Camisi’nin haziresinde bulunan söz konusu mezar taşını incelemiş. 

Bu hazirede ayrıca o dönemin vali, üst rütbeli asker gibi diğer önemli isimlerin mezarları da bulunuyor. Söz konusu mezar taşı ise 30 yaşına girmeden ölmüş olan bir hafızın kızına ait. Taşta şöyle yazıyor:  “On para domat, altmış para lahm (et), bir ekmek, yirmi kömür ve bamya idi aşım on üç sal (yıl, sene), bu hal-i yevmiye tamam şükür İdub dört evlat ile müdam Urlalı Mustafa Efendi- ibrahim Tahammül idup sabr ile büküldü belim ayağım baş parmağımda, Mercimek danesi şişim ömür vefa etmedi otuz yaşım…” 

Etinin Fiyatı Domatesin Fiyatından 6 Kat Pahalı
Mezar taşının yazıldığı dönemde 1 okka et, 6 okka domatese eşitmiş… Bu ise o dönem insanı tarafından kabul edilemez görülüyor… Bugün bir kilo domatesi 2 TL kabul etsek et fiyatının 12 TL’yi geçmemesi gerek… :)) 

 

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...