Tarih

Selçuklu Kitabeleri Kayıt Altına Alındı

Bitlis Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı’ndaki restorasyon ve konservasyon çalışmalarında 700 şahide ve sandukaların kitabeleri arşive kaydedildi.

Bitlis Ahlat’taki dünyanın en büyük İslam mezarlığı Selçuklu Meydan Mezarlığı’nda yapılan restorasyon ve konservasyon çalışmalarında 700 şahide ve sandukaların kitabeleri çözümlenerek arşivlendi.

Selçuklu Meydan Mezarlığı Kazı Başkan Yardımcısı ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Kulaz, Ahlat’ın jeopolitik yapısı açısından önemli olduğunu söyledi.

Yaklaşık 70 kırık taşı son 2 yılda ayağa kaldırdık

Dr. Mehmet Kulaz, burasının İslam dünyasının en büyük mezarlığı olduğunu belirterek, “Kültür Bakanlığı’nın isteğiyle 2010 yılından itibaren Prof. Dr. Recai Karahan başkanlığında çalışmalarımız devam etmektedir. 2011 yılından itibaren yapılan çalışmalarda yaklaşık 700 mezar taşına zemin blokajı, kilit taşı ve sağlamlaştırma yönünden müdahale ettik. Yaklaşık 70 kırık taşı son 2 yılda ayağa kaldırdık. Şu an ot temizliği, kazı ve çevre düzenlemesi gibi çalışmaların yanında kitabelerin okunması ve yayına yönelik çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“700 taşın kitabeleri okundu”

Dr. Mehmet Kulaz, yürütülen çalışmalarla ilgili de bilgi verdi.

“700 taşın kitabeleri okundu. Arapça metinleriyle arşivimize kaydettik. Bunların Türkçe transkripsiyonları gerçekleştirildi. Bunlardan bir kısmını levhalaştırarak mezar taşının yanında bıraktık. Bu sayede mezar taşı üzerinde neler yazdığını ziyaretçilerimiz de okuyabiliyor.”

110 bin metrekarelik alanda jeofizik ve jeoradar çalışması

Kulaz, belirlenen 600 şahide ve sandukanın yüzeylerini bir tabaka halinde örten ve kitabe ile süsleme programlarını anlaşılmaz hale getiren likenlerin temizliğinin de yapıldığını söyledi. Kulaz, “550 şahidenin çizimi yapılarak arşivlenmiştir. 25 mezar taşına bilezik taşı yapılmıştır. Öte yandan mezarlık içerisinde 110 bin metrekarelik alanda jeofizik ve jeoradar çalışması yapılmıştır” diye konuştu. 

Kaynak: AA