Canlı Bilimi Yerbilim

Kuruma Tehlikesi Yaşayan Urmiye Gölü İçin Seferberlik

Yıllara göre Urmiye'nin değişimi
İran’da görevini sürdüren 12 büyükelçinin eşi, ‘Urmiye Gölü’yüm’ (I'm Lake Urmia) adlı gönüllü çalışmaya katıldı. Etkinlik, Birleşmiş Milletlerin Urmiye Gölü’nü kurtarması için yardımda bulunmasını sağlamak adına gerekli olan 1 milyon imzayı toplamayı amaçlıyor.
Büyükelçilerin Eşleri Urmiye Gölünde Kaynak: Tehrantimes
Büyükelçilerin Eşleri Urmiye Gölünde
Kaynak: Tehrantimes

Ağustos ayında başlayan imza kampanyasını desteklemek için geçtiğimiz hafta sonu, Malezya, Yeni Zelanda, Macaristan, Çin, Cezayir, Tunus, Hindistan, Endonezya, Küba, Filipinler, Çekya (Çek Cumhuriyeti) ve Sierra Leone büyükelçilerinin eşleri çalışmaya katıldı.

Büyükelçilerin eşleri, Urmiye Gölü’nü Canlandırma Çalışması, İran Çevre Departmanı ve İran Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinin desteğiyle gölü ziyaret etti. Topluluk, gölün korunması konusunda yabancı ülkelerle işbirliğinin artması, deneyimlerinin benimsenmesi, gölün ziyaretçi çekmesi ve tasarı giderleri için ek kaynak oluşturması amacıyla desteklediklerini açıkladı.

Kuzeybatı İran’da (Tebriz’in Güneybatısı) yer alan Urmiye Gölü’nün bir zamanlar 5200 kilometre karelik bir yüzey alanı vardı. Dünyanın 6’ncı, Ortadoğu’nun ise en büyük gölü olan Urmiye, insanların yeraltı sularını çekmesinden ötürü bugün eski boyutuna göre %90 oranında küçülmüş durumda.

Çeviri: Adem Işıkdere

Kaynak
http://www.tehrantimes.com/news/407589/Ambassadors-wives-join-I-m-Lake-Urmia-campaign

Adem Işıkdere

Gazi Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Elektrik Öğretmenliği Mezunu
Bilim Tutkunu, Araştırmacı. Bilimdili'nde Yazar, Yayımcı ve Tasarımcı.

iletişim: isikdere@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...