Tıp

İnsan Vücudunun Büyümeyi Bırakmayan İki Kısmı

Genel olarak ergenlik döneminden sonra insanların vücudunun büyümeyi bıraktığı yaygın bir düşüncedir. Hatta yaşlılık dönemi başlayınca vücut biraz hacim kaybedebilir, boy kısalabilir.

Fakat iki organımız büyümeye devam eder: Burun ve kulaklar.

Dr. Ryan Neinstein, Reader’s Digest’e bu iki organın vücudun geri kalanından farklı hareket etmesini sağlayan şeyi açıkladı .

Vücudumuzdaki kemik, kas ve yağ hücreleri gibi hücreler çoğalmayı bıraktığında büyüme durmuş olur. Ancak bu, hücrelerin kendilerinin büyüyemeyeceği anlamına gelmez. Yağ ve kas hücreleri kendi kendilerine çoğalabilir. Spor yaparak kas hücrelerimizi çoğaltabilir, kaslarımızı şişirebiliriz ya da yağ yakarak zayıflayabiliriz. Ancak ergenlikten sonra yağ ve kas hücrelerinin çoğu bölünmeyi bırakır ve “hücre sayısı bloke edilir”.

Burun ve kulaklarımız vücudumuzun geri kalanına kıyasla benzersiz parçalardır. Çünkü bunlar kıkırdak denilen yumuşak dokudan oluşurlar. Ve bu yumuşak doku, insan yaşamı boyunca büyümeye devam ediyor.

Başka bir deyişle, seksen yaşındaki bir insanın burun ve kulaklarında bulunan hücreler yirmi yaşındaki haline göre daha fazladır. Bazı yaşlı insanların büyük kulak ve buruna sahip olduklarını fark etmiş olabilirsiniz. Çünkü burun ve kulaklar zamanla büyümeye devam eder.


Kaynak: Grandes Medios

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...