Tıp

Polikistik Over Sendromu (PCOS): Diş Etinde Saç Çıkması

İtalya’daki bir kadın, kılların ağzında büyümesine neden olan son derece nadir görülen bir rahatsızlıktan muzdarip. 

Hormonal dengesizliğin neden olduğu bir hastalık olan polikistik over (PCOS)’un en yaygın semptomlarından biri, hem vücutta hem de yüzde aşırı saç büyümesidir (hirsutizm). Ancak çok nadiren ağız gibi bölgelerde de saç/kıl büyümesi görülür.

Genç kadının, diş etlerinden çıkan saçları temizlendi ve hormonları dengelemeye yardımcı olmak için haplar verildi. Birkaç ay sonra doktorlar kıl veya saç belirtisi bulamadı.

Ancak altı yaşından sonra, 25 yaşındayken, kadın aynı kliniğe aynı şikayet ile tekrar döndü. Doktorlara göre, kadın reçete edilen haplarını almayı bırakmıştı. Çenesinde ve boynunda fazla saç vardı. Ve ağzının içinde diş etlerinden çıkan “kirpik benzeri” kahverengi kıllar vardı.

Uzmanlar tekrar kılları çıkardı ve hastadan yakında onu kontrol etmek için geri dönmesini istedi. Ancak, hasta bir yıl sonra, diş etlerinde kılların büyümesinin arttığı zamana kadar bunu yapmadı.

Ağızda hirsutizm?

Ağız içindeki saç büyümesi son derece sıra dışı bir durumdur. Tıbbi literatürde, daha önce sadece beş hastalık vakası bildirilmiştir. PCOS’un tedavisi yoktur, bu nedenle bir hasta kişi ilaçlarını kullanmayı bırakırsa saçın yeniden ortaya çıkmasına sebep olur. Fakat ağızda tüylerin büyümesine neyin sebep olduğuna dair somut bir cevap yoktur.


Kaynak

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...