Tıp

Zeytinyağının Faydaları

Yapılan araştırmalara göre bol zeytinyağı tüketenler daha uzun ve sağlıklı bir ömür sürüyor. Bununla birlikte zeytinyağı sağlıklı bir besin kaynağı olmaktan daha fazlasıdır. Zeytinyağını cilt ve saç bakımı için, güneş koruyucu olarak da kullanabilirsiniz. Salatalarda ve yemeklerde mümkün olduğunca zeytinyağı tüketilmesi tavsiye edilmektedir. İşte zeytinyağının faydalarından birkaçı:

Kalp Sağlığı

Zeytinyağı kalbi ve beyni destekleyen besin elementlerine sahiptir. Zeytinyağındaki Omega-3s kan akışını kolaylaştırır. Yağda bulunan antioksidanlar stresten kaynaklanan hasarları azaltarak yaşlanmayı önler. Bol zeytinyağı tüketen toplumlarda kalp hastalığı nadir görülmektedir.

Cilt Yanıkları ve Yaralar

Zeytinyağı cilt yanıklarının hızla iyileşmesini sağlayan yağ asitleri içerir. Zeytinyağı yaralı cildin ihtiyacı olan gerekli besin kaynaklarını içerir ve yarayı iltihaptan korur. Ülkemizde cilt yaraları ve yanıklar için kullanılan Hatay menşeli zeytinyağı kremleri kullanılmaktadır. Zeytinyağı ciltteki yaralara uygulandığı takdirde yaranın iyileşme süresini hızlandırır. Zeytinyağının düzenli kullanımı yaraların iltihap (enfeksiyon) kapmasını önler. Ayrıca zeytinyağı hiçbir kimyasal içermeyen doğal bir güneş koruyucudur.

Cilt Sağlığı

Zeytinyağı insan cildini ve saçlarını parlak ve sağlıklı gösterir. Egzama ve bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Sedef hastalığını hafifletmek için de kullanılır. Kozmetik ürünlerde zeytinyağı kullanılır. Gerekli vitaminleri sağlayarak cildi besler. Cildin pürüzsüz olmasını sağlar, yaşlanmayı geciktirir, kırışıklıkları önler. Hamilelik ya da aşırı kilo verme sonucu oluşan cilt çatlaklarını kapatır.

Kasları Gevşetir

Eski Yunan atletleri, zeytinyağını, cildi rahatlatan, koruyan ve kaslarını rahatlatan bir ürün olarak kullanıyordu. Olimpiyatlarda sporculara destekleyici (sponsor) olanlar her sporcunun rahatlıkla zeytinyağına ulaşmasını sağlıyordu. Zeytinyağı, kas yorgunluğunu azaltmak, cildin kuvvetini ve esnekliğini arttırmak ve sporla ilgili yaralanmaları önlemek için tüm sporcular tarafından kullanılıyordu.

Kaynak