DÜŞÜNCE Kitap Tarih TOPLUM

Göçebe Dergisi’nin 12. Sayısı Yayınlandı

12.Sayımızı Sunarken

‘’Yavrusunun yeri ana kucağı,
Hocalı’da zorla çekip aldılar.
Evlatların yurdu baba ocağı,
Katliamla öksüz, yetim kaldılar….’’

Azerbaycan Türk’ü kardeşlerimizin Hocalı’da maruz kaldıkları katliamın acısını derinden paylaşıyoruz…

‘’Tagıg ukrukın egmes, teñizni kaygıkın bükmez’’ (Dağ kement ile eğilmez, denizin önü kayıkla kesilmez) atasözünden hareketle kendimizi kement ile eğilmeyen dağ, kayık ile kesilmeyen deniz addettik. Çıktığı ilk günden, yürüyüşünü nihayete erdireceği güne kadar, Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmayı hedefleyen bu şahsiyet kürsüsü, sizlere 12. sayısını sunmaktan şeref duyuyor.

Dergimizin Şubat Sayısı, ‘’Düşünce/Fikir Yazıları’’,‘’Edebî Yazılar’’, ‘’Türk Dünyası Ortak Atasözleri’’, ‘’Türk Dünyasından Manzaralar’’ ve ‘’Kitap Önerileri’’ olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır:

Düşünce/Fikir Yazıları; Alfabe, Kalkınmaya Engel mi?, Güzel Yaşamak, Hederellez Yortusu İçin, Kısaca Kahve ve Edebiyatımız, 15. Yüzyıl Azerbaycan Şairi: Kişrevî, Mistik Tarih: Nizâmî’nin Mezarında Gizlenen Sır, Parçalar – Maskeler – Yüzler, Prizlerden Uzak Yaşamak, Sağlam Düşünce, Sarı Saltuk Hazretleri’nin Nil Timsahlariyla Mâcerâsina Dâir ve Musa Jelil ve Kazan Tatarları İçin Önemi başlıklı yazılardan oluşmaktadır.

Edebî Yazılar; Bergamot ve Garaska, Yeryüzü Nasıl Yaratıldı?, Size Bir Şey Anlatmak İstiyorum, Ben Yine Oturup Şiirler Yazdım, Bendîri Hakikat, Bir Ufuk Yolcusu Hür Kazakistan, Güneşin Doğma Vaktidir, Raks, Son Fasıl, Xocali Harayi: Dünya Səsimə Səs Ver!, Yaprak Dökümünün Şarkısı, Özbeğim, Sesime Ses Ver, Muhabbet, Harezm Evlatıyım, Hala, Göğüsümdeki Nehir, Şair Ğulam Şukure ve Senin Şeytanın Var Egemenin Var başlıklı yazılardan oluşmaktadır.

Dergimizin kulaklarda hoş bir seda bırakması ve dün isimli hazinede şimdiden yerini alması dileklerimizle…

Birkan UZUNOĞLU

Dergiye erişim için tıklayınız: Göçebe Dergisi

Derginin pdf formatına erişim için tıklayınız: Göçebe Dergisi Pdf Formatı

 

İçerikler

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...