Bilgisayar DÜŞÜNCE

Google’dan Sanatı, Tarihi ve Bilimi Bir Araya Getiren Uygulama

Google bilim ve teknoloji dünyasına çok önemli katkıları olan bir şirket. Ar-ge tasarılarına yüklü miktarlarda para harcayan şirket geçtiğimiz yıllarda Google Kültür Enstitüsü isimli bir tasarıyı hayata geçirmişti.

Peki nedir bu Google Kültür Enstitüsü?

Sanat severleri, müze gezmek isteyip de vakti olmayanları dijital olarak bunlarla buluşturmayı amaçlayan bir tasarı. Binlerce sanatçı, binlerce sanat eseri ve yüzlerce müze’nin dijital ortama aktarılmış hali. Adeta dijital ortamda bir kültür hazinesi olan Kültür Enstitüsü henüz beta aşamasında olsa da şimdiden çok geniş bir içeriğe sahip. Resimleri en yakın ayrıntısına kadar inceleyebiliyor, bazı müzelerde 360 derece tur yapabiliyorsunuz. Bu müzeleri eğer bir sanal gerçeklik gözlüğünüz varsa sanki gerçekten oradaymış gibi gezebilirsiniz. Sanat eserlerinin dışında birçok tarihi eserlerin fotoğrafları ve bilgileri de sitede bulunuyor. Ülkemizden müzelere ve sanat eserlerine de ulaşmak mümkün.  İçeriğin bir kısmı Türkçeleştirilmiş durumda ancak büyük bir kısım hala ingilizce. Gelecekte içeriğin tamamen Türkçe olmasını umuyoruz.

Google Sanat ve Kültür Uygulaması ( Google Arts & Culture)

Google, Kültür Enstitüsünün içeriğinin ulaşılabilirliğini arttırmak amacıyla bir uygula yayınlamıştı. Ücretsiz olan bu uygulama Android ve iOS  işletim sistemleri için indirilebilir durumda. Uygulama Türkçe dil desteğine sahip ancak içeriğin tamamı yukarıda da bahsettiğimiz gibi Türkçe değil. Teknoloji bilim ve sanatı herkes için ulaşılabilir kılıyor. Zaman ve mekan fark etmeksizin istediğiniz sanat eserini, istediğiniz tarihi eseri ve müzeyi incelemek artık çok kolay.

Android için Arts & Culture uygulaması

iOS için Arts & Culture uygulaması

 

Burak Cem Vural

Ankara Üniversitesi Radyo Tv Sinema mezunu. Bilimdili.com Editör, Yazar ve Çevirmeni.

iletişim: burakcem@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...