DÜŞÜNCE Fizik

İnsanı Hızlandırmak Mümkün mü ?

İnsan nasıl ışık hızına yaklaşır? Bunun bir yanıtı olabilir.

Parçacıklar hızlanabilmek için kütleye ihtiyaç duyarlar. Kütle yoksa, ivme de yok demektir. Bir parçacık ışık hızına yaklaştıkça, hızlanmak için daha da fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bunun sebebi; parçacıklar hızlandıkça toplam enerjilerinde katlanarak artmasıdır. Işık hızı, evrenimizin hız sınırıdır.

Hız ve kuvvetin çarpımı gücü verir. Hızlanmanın formülü kuvvet/ağırlıktır. Yani kuvvet ne kadar fazla olursa ve ağırlık ne kadar az olursa o kadar hızlı olunur.

Yapmamız gereken tek şey ise çok hızlı gitmek. Bir karadeliğin içine düşmekten kaçınmak için çok daha hızlı. Işık hızına yakın hızlarda gitmek, bizi geleceğe götürebilir.

Işık hızına yaklaşmak demek; Dünya’nın etrafında oldukça hızlı dönmek demektir. Saniyede 7 defa. Parçacıklara büyük enerjiler vermek gerekir. Parçacıkları çok hızlandırmanın yolu onların kinetik enerjilerini arttırmak ile olur. Birçok farklı parçacık hızlandırıcısı olsa da temelde hepsi aynı şekilde çalışır. Eğer yüklü bir parçacık bir elektrik alana girerse bir kuvvet etkisinde kalır. Pozitif yüklü parçacıklar alan yönünde hızlanırken negatif yüklü parçacıklar alana ters yönde hızlanır.

Parçacık ne kadar ağırsa o kadar az radyasyon ile enerji kaybı olur. Ayrıca hızlandırıcının çevresi ne kadar büyükse o kadar az enerji kaybı olur.

Bedenimizin yaklaşık %99’u H, C, N, O oluşur. Bunların yanı sıra yaşam için gereken diğer bazı elementlerden de daha az miktarlarda içeririz. Bedenimiz küçük ölçekli bir radyoaktif parçacık madenidir.

Parçacık hızlandırıcısını insan üzerinde kullanabilirsek; insanı da hızlandırabiliriz.

Işık Hızında Giden ‘Hayalet Parçacık’

Hafize Kılınç

Moleküler Biyolog

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...