Duyurular

Uluslararası Türkbilim Öğrenci Kurultayı

4-5 Eylül tarihlerinde arasında I. Uluslararası Türkbilim Öğrenci Kurultayı yapıldı. 4 Eylül’de gerçekleşen Açılış Törenine Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan KIDIRALI ve birçok kurum başkanları, tanınmış bilim insanları katıldı. Türk Akademisi Başkanı konuşmasında gençlere tavsiyelerde bulundu ve Akademinin kurultayı himayesine aldığını ve bidirilerin kitap olarak basımını üstlendi. Diğer konuşmacılar ise Prof. Dr. Yavuz KARTALLIOĞLU, Prof. Dr. Ramiz ASKER, Prof. Dr. Hamidulla DADABOYEV, Prof. Dr. Özkul ÇOBANOĞLU, Dr. Gulzada STANALIYEVA, Ph. D. Nodirbek JURAKUZIYEV ve Doç. Dr. Tudora ARNAUT bu kurultayın öneminden bahs ederek, düzenleme kurulunu tebrik ettiler.

 

Açılış Töreni’nin ardından 4 Eylül’de 5 oturum ve 5 Eylül’de ise 4 oturum yapıldı. İki gün içinde yapılan 9 oturumda birçok Türkçede toplamda 80 civarında bildiri sunuldu. Kapanış oturumunda Prof. Dr. Timur Kocaoğlu, Dr. Elçin İbrahimov ve Düzenleme Kurulu konuşmalar yaptı. Düzenleme Kurulu: “Bize katılmak için 150’ye yakın genç kendi makaleleriyle başvurdu, ancak inceleme sonucunda onlardan 86 makale kabul edildi. Kurultaya katılan herkese en kısa zamanda Katılım Belgesi ve kitapları gönderilecek.”

Bu çalışma, Bakü Devlet Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gülnar AKHUNDOVA fikri ve  Bakü Devlet Üniversitesi, Filoloji fakültesi Bilimsel Öğrenci Topluluğu ve Türkoloji Derneği Başkanı Maleyka MIRZALI’nın çabalarıyla başladı. Ardından Düzenleme Kuruluna Azerbaycan, Türkiye, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan’dan birçok genç Türkologlar; Dr. Gulzada STANALIYEVA, Ph. D. Jurakuziyev NODIRBEK, Ph. D. Zarina CALBIYEVA, Zülfiyye AGAYEVA, Intimakgul Nurmagombetova, Lala ALIYEVA, Beyza TÜRKKOLU, Hicret DAŞDEMIR, Nur Sena TAŞÇI, Burak ÖZŞAHIN ve Gül AKBAŞ  katıldı.

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...