Kitap

Göçebe Dergisi’nin 11. Sayısı Yayınlandı

11. Sayımızı Sunarken

“Taş Kırılır , tunç erir ama Türklük ebedidir…”

Mustafa Kemal Atatürk

Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarının 30. yılını andığımız bugünlerde Türk dünyasının birlik ve beraberliğe erişmesi için atılan adımların mutluluğunu yaşıyoruz. 30 yıllık süre zarfında Türk dünyasının geleceği için çok uzun yol katettik. Bunların en önemlisi ise Türk devletleri arasında kapsamlı bir iş birliğini teşvik etmek amacı ile kurulan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’dir. Konseyin, İstanbul’da gerçekleştirilen 8. Zirvesinde adı TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI olarak değiştirilmesi sonucunda ortak geleceğe atılmış bir nişane olarak güçlü bir şekilde yol almaktadır.

Türk dünyası ve Türklük biliminin acı kaybı olan Prof. Dr. Günay KARAAĞAÇ hocamızı rahmetle yad ediyoruz. Kederi kederimiz, sevinci sevincimiz olan can kardeşimiz olan Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi’nin yıl dönümünü kutluyoruz.
Dergimizin Aralık sayısında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal’i saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.Dergimizin Aralık Sayısı, ‘’Düşünce/Fikir Yazıları’’,‘’Edebî Yazılar’’, “Göçebe Dünyasından Haberler”, “Türk Dünyası Ortak Atasözleri” ve “Kitap Tanıtımı” olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır;
Düşünce/Fikir Yazıları; “Başkomutan Yaversiz Gidemez”, “Çocuğunuzu Boşamayın!”, “Dijital Kültürde Gelenekleri Yaşamak ve Yaşatmak”, “Dil İle Konuşulur, Damak İle Tat Alınır” Üzerine”, “Haftamızın Günlerine “Köklü” Bir Bakış”, “Modern Edebiyat ve Halk Bilimi: Kemal Varol”, “Türk Dünyası Kültür Kodlarının, Salda Köyü’ne Uzantısı: Geçiş Dönemleri”, “Mustafa Kemal Atatürk’ün Düşünce Yapısını Etkileyen Düşünürler ve Kitaplar”, “Nizâmî Gencevî’nin “Hüsrev ve Şirin” Mesnevisi Üzerine Bir Deneme” ve “Allahsız Müslümanlık Felsefesi” başlıklı yazılardan oluşmaktadır.
Edebî Yazılar; “Lermontov ve Zamanımızın Bir Kahramanı Eseri”, “Türk İşi Ütopya”, “Bir Sevdalık Canım Var”, “BUNDANDIR KORKUM”, “ÇAĞRI”, “T U R N A L A R”, “TÜRK’ÜN ÜLKÜSÜ”, “UNUTUŞ ŞİİRİ”, “UYGARLIK-UYGURLUK”, “YOLCU”, “DURUM”, “YAĞMUR”, “SINIR”, “İntihâ”, “Kısmet”, “Annem”, “Dünya”, “Ana Dilimizi Koruyalım”, “Dostlar”, “Mutluyum”, “Ana Dilim” ve “Tanış Olmayan Şehirde Tanış Çehreler” başlıklı bir hikâyeden oluşmaktadır.
Göçebe Dünyasından Haberler; “Türk Devletleri Teşkilatı nedir, hangi ülkelerden oluşur? Türk Devletleri Teşkilatı amaçları nelerdir?” ve “Kazakistan ve Özbekistan Arasında Müttefiklik Deklarasyonu İmzalandı.”başlıklı haberlerden oluşmaktadır.
Kitap Önerileri’nde ise yeni çıkan çeşitli kitapların tanıtımına yer verilmiştir.

Saffet Alp YILMAZ

Dergiye erişim için tıklayınız: Göçebe Dergisi

Derginin pdf formatına erişim için tıklayınız: Göçebe Dergisi Pdf Formatı