TOPLUM

Semerkant İpek Yolu Üniversitesi ile İş Birliği

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Türk-Bir Başkanı Prof. Dr. Güven Arıklı ve Bilimdili Başkanı Saffet Alp Yılmaz, Özbekistan İpek Yolu Üniversitesi’ni ziyaret ederek, üniversite yönetimiyle bir araya geldi.

Görüşmelerin detaylarından biri, Özbekistan İpek Yolu Üniversitesi Pro-Rektörü Prof. Dr. Juliboy Eltazarov ile yapılan görüşme yer almaktadır. Bu görüşmede, iki taraf arasında eğitim, kültür ve öğrenci değişimi gibi birçok alanda iş birliği yapılması konusunda anlaşmaya varıldı. Ayrıca, gelecekte düzenlenmasi planlanan sempozyumun çerçevesi üzerinde konuşuldu.

Prof. Dr. Güven Arıklı ve Saffet Alp Yılmaz, ziyaretleri sırasında Özbekistan İpek Yolu Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerle bir araya gelerek konferans verdiler. Arıklı, KKTC turizminin geliştirilmesi için izolasyonların kaldırılması gerektiğini vurguladı Türk dünyası ile olan bağların KKTC için önemine dikkat çekti. Anavatan Türkiye ile birlikte yürütülen çabalara vurgu yaparak, bu sürecin devam edeceğini ifade etti. Arıklı, genç nesillerin KKTC’nin haklı davasını öğrenmelerinin önemine vurgu yaparak, kültürel iş birliğinin bu hedefe ulaşmada kilit bir rol oynadığını belirtti.

Saffet Alp Yılmaz, Türk Birliği’ne giden yolda genç nesillerin rolünü vurgulayarak, karşılıklı turizmin kültürel yakınlaşmayı artıracağını belirtti. Ayrıca, KKTC’deki staj imkanları üzerinde durarak, öğrencilere destek olacaklarını açıkladı.

Özbekistan İpek Yolu Üniversitesi Pro-Rektörü Prof. Dr. Juliboy Eltazarov tarafından Türk-Bir Başkanı Prof. Dr. Güven Arıklı’ya ve Bilimdili Başkanına Saffet Alp Yılmaz’a plaket takdim edildi.

Saffet Alp Yılmaz

Doktora Öğrencisi, Azerbaycan İlimler Akademisi, Baku / Azerbaycan. saffetalp@gmail.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...