Kitap

Moğolistan’ın Eski ve Orta Dönemlerine Ait 5 Ciltlik Sanat Tarihi Eser Yayımlandı

Moğol akademisyen Tsagaan TURBAT konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Turbat, proje ile ilgili olarak sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda şu açıklamalara yer verdi:

“Çok yakında ilgililerin dikkatlerine ve satışa sunulacak olan proje, Moğolistan’ın eski dönemlerine ait kültür ve sanat eserlerinin bir arada olduğu ilk eser olması bakımından da oldukça kıymetlidir. Şimdiye dek Moğolistan bölgesi akademik çalışmalarında büyük bir çaba ve maddi destek gerektiren bu tür çalışmalar oldukça azdır.

Bu projeyle birlikte yenilerinin sürdürülebilmesi için özelikle işbirlikli çalışmalarda tarih, kültür ve medeniyet zenginliğini ortaya koyabilecek yayınlar geliştirmek için genç araştırmacı, deneyimli arkadaşlar, öğrenciler olmasını ve bunu hem Moğolistan Devlet Pedagoji Üniversitesi hem de uluslararası sahadan olması gerektiğine inanıyoruz.

Hazırlanmış olan bu 5 ciltlik projede; Moğolistan’daki Arkaik Dönem sanatı, Hun Dönemi sanatı, Orta Dönem göçebelerin sanatı; Büyük Moğol İmparatorluğu Dönemi sanatı I ve II başlıklarına yer verilmiştir.

Bu projede bizlere destek olan Moğolistan’ın milletvekili seçimlerinin 17. bölgesinden Hövsgöl aymagdan Moğolistan Halk Partisi adayı Parlamento Devlet Başkan Yardımcısı Enh-amgalan Luvsantseren, Moğol kültürel mirası ve arkeolojik anıtları araştırmalarına çok ilgili ve ulusal uzmanlarıyla yoğun bir şekilde işbirliği yaparak çalışan biri olarak da tanınır.

Gelecek dönemlerde de Moğolistan arkeoloji derneğinin bu tür çalışmaları artırmak için destekleneceğini ümit etmekteyiz. Özelikle yerel yönetimler de bu tür çalışmalara katkıda bulunacak yöneticilerin var olmasını diliyoruz.”

Fatma Albayrak

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...