Kitap

Uluslararası İdil – Ural ve Türkistan Araştırmaları Dergisinin 4. sayısı yayınlandı

Editör Notu / Editorial Note

  1. Sayı’yı Sunarken…

Kovit 19 salgının yeniden hız kazandığı ve hayatı yeniden durma noktasına getirmekle tehdit ettiği günlerde, bu melun hastalığın bu tehditlerine meydan okurcasına “gece uyumadık gündüz oturmadık” ve Uluslararası İdil – Ural ve Türkistan Araştırmaları Dergisi’nin yeni sayısı ile karşınıza çıkmayı başardık.

Şubat 2019’da yola çıkarken bir taraftan Türkiye’de hâlâ eksiklikleri tam olarak giderilememiş olan bölgelik çalışmalara katkıda bulunmak, diğer taraftan tarihî olarak Türk medeniyetinin iki ehemmiyetli coğrafi alanı olan İdil – Ural ve Türkistan bölgelerinin literatürden silinmeye yüz yutmuş isimlerini yaşatarak ilmî Türkçülük meselesinde “karınca” misali niyetimizi ortaya koymaktı. İki yılın sonunda dördüncü sayımıza ulaşırken bu yolda kat ettiğimiz adımlar, bizim için şükür ve gurur kaynağı teşkil etmektedir.

İdil – Ural ve Türkistan Araştırmaları Dergisi’nin bu sayısında dil, edebiyat, tarih ve eğitim tarihi alanlarında şu yazılar bulunmaktadır: Atilla İlhan ve Mağcan Cumabayev’in Şiirlerinde Mitolojik Unsurlar: Su ve Ateş, Ortaçağ Bozok Türk Şehri: Arkeolojik Kazılar ve Buluntular, Stalin Dönemi’nde Özbekistan’da Eğitimin Genel Durumu (1930-1940), Türkmen Türkçesi ve Türkiye Türkçesinde Aktarma Cümlelerinin Karşılaştırılması.

Bu sayıda ayrıca Nogay Türkçesi Grameri (Ses ve Şekil Bilgisi) isimli bir tanıtım yazısı bulunmaktadır.

İdil – Ural ve Türkistan Araştırmaları Dergisi’nin 4. Sayı’sı ile ilgili okurlarımızla paylaşmak istediğimiz bir de müjde bulunmaktadır. Dergimiz bu sayıdan itibaren Directory of Research Journals Indexing (DRJI) ve EuroPub Database isimli iki dizinde taranmaya başlamıştır.

Dergimize bu sayıda hem çok kıymetli çalışmalarını göndererek sayının çıkmasına vesile olan hem de bu çalışmaları değerlendirerek hakemlik yapan bilim adamlarına şükranlarımızı sunuyoruz. Aynı şekilde derginin yayım aşamasında emeği geçen başta editörümüz Prof. Dr. Selahittin TOLKUN ile Saffet YILMAZ ve Utku IŞIK adlı arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

 

Doç. Dr. Gökçe Yükselen PELER

Dergiye erişim için tıklayınız: Uluslararası İdil – Ural ve Türkistan Araştırmaları Dergisi