Eğitim Bilimleri

Disleksiyi Doğru Anlamak

Disleksiyi Anlamak

Disleksi okumakla ilgili özel bir öğrenme bozukluğudur. Disleksi olan çocuklar doğru ve akıcı bir biçimde okumakta zorluk çekerler. Aynı zamanda okuduklarını anlamada, hecelemede ve yazmada da sıkıntı yaşayabilirler.

Disleksi olan bir çocuğu yetiştirmek yolculuğa benzer.  Yolda ilerledikçe çocuğunuzun okumada çektiği sıkıntılar hakkında bir sürü bilgi edinirsiniz. Bununla da kalmaz ona okul yaşamı ve normal yaşantısında nasıl yardımcı olabileceğiniz hakkında bilgiler de öğrenirsiniz. Disleksiyi anlamak için öncelikle disleksinin ne olduğunu detaylı bir şekilde bilmek gerekir.

 

Disleksi Nedir?

Disleksi insanların hayatları boyunca çektikleri okuma zorluğudur. Her ne kadar disleksi olan çocukların oranı net olarak bilinmese de dünya üzerindeki en yaygın öğrenme bozukluğu olarak kabul edilmektedir. Bazı uzmanlar bu oranın yüzde 5 ila 10 arasında olduğunu ileri sürmektedirler. Bir diğer grup uzman ise yüzde 17 kadar insanın okuma güçlüğü belirtileri gösterdiğini söylemektedir. Rakamlardaki değişikliğin nedeni ise uzmanların disleksiye farklı yönlerden bakmasından kaynaklanmaktadır.

Disleksi temel olarak doğru ve akıcı biçimde okuyamama ile ilgili bir sorundur. Disleksi olan çocuklar okudukları metinlerle ilgili soruları cevaplandırmada güçlük çekebilirler. Ama bu metinler kendilerine okundukları vakit, hiçbir sorun yaşamamaları beklenir. Yine de disleksi farklı birtakım becerilerle ilgili güçlüklere de sebep olabilir. Bu becerilerden bazıları şunlardır:

  • Okuduğunu anlama
  • Heceleme
  • Yazma
  • Matematik

İnsanlar bazen disleksinin sadece görsel bir bozukluk olduğuna inanırlar. Çocukların harfleri ters gördüğü ya da tersten yazdıkları bir şeymiş gibi düşünürler. Fakat disleksi görsellikle ilgili ya da harflerin yönlerini değişmiş şekilde görmek demek değildir.

Her ne kadar disleksi öğrenmeyi etkilese de bunun zekayla ilgili bir problem olmadığını bilmek son derece önemlidir. Disleksiye sahip çocuklar en az diğer arkadaşları kadar zekidirler. Disleksiyle mücadele etmiş ve başarılı bir kariyere sahip olmuş birçok kişi vardır.

Eğer çocuğunuzda disleksi varsa, bundan kurtulamayacaktır.  Fakat disleksinin getirdiği zorlukların üstesinden gelebilmeye yardımcı olmak için destek, öğrenme teknikleri ve stratejileri mevcuttur.

Çeviri: Mehmet UZUNOĞLU

 

Kaynak: understood.org