Buluşlar Dünya

Gezegenin Hava Kirliliği Akışını Canlı Olarak İzleyebilirsiniz

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyanın% 92’sinin güvensiz havayı soluduğunu tahmin ediyor, ancak bunun gerçekten nasıl bir görünüşü var? AirVisual Earth, dünya sağlığının şok edici durumunu gerçek zamanlı olarak ilk kez gösteriyor.

Air Visual Earth - Hava Kirliliği Haritası
Air Visual Earth – Hava Kirliliği Haritası

Çin’in havası zehirlidir: Her sene yaklaşık 1,6 milyon insanın erken ölümüne katkıda bulunur. Pek çok kirliliğin ailesini nasıl etkilediğinden endişe duyan veri bilimci Yann Boquillod, hava kirliliğini gerçek zamanlı olarak görüntülemek için uydulardan gelen verileri ve 8000’den fazla izleme istasyonunu kullanan bir çevrimiçi hava kirliliği haritası olan AirVisual Earth’i kurdu.  AirVisual Earth çapları 2.5 mikrondan az olan akciğerlerin derinliklerine nüfuz edebilen hava ile bulaşan PM2.5 konsantrasyonlarını canlı olarak dünya haritasında gösteriyor.

Kirlilik haritasını ayrıntılı incelemek için  burayı tıklayabilirsiniz; https://airvisual.com/earth

PM 2.5 nedir?
Partikül madde, kısaca PM olarak havadaki parçacıklar için kullanılan bir terimdir; kurum, kir, duman ve sıvı damlacıklar dahil olmak üzere, PM2.5 parçacıklarına boyutu 2.5 mikrometre veya daha düşük olarak tanımlanır. Tipik olarak bu parçacıklar çok küçüktür ve sadece elektron mikroskobunda görülürler. PM2.5’in insan hayatı için çok büyük tehlikeler oluşturduğu düşünülmektedir. Küçüklüğünden dolayı uzun süre havada asılı kalmakta ve teneffüs edildikten sonra kan dolaşımına derinlemesine emilebilmektedir.

Nereden geliyor?
Partikül madde direkt olarak insan yapımı veya doğal kaynaklardan veya atmosferde tepki veren diğer kirleticiler tarafından üretilir.
Kaynaklar arasında yanma (motor, enerji santralleri, odun yakma vb.), Endüstriyel prosesler ve kükürt dioksit, azot oksitler ve uçucu organik bileşikler gibi gazlar arasında oluşan kimyasal reaksiyonlar bulunur.

Sağlığımızı nasıl etkiliyor?
PM’nin nispeten mikroskobik boyutu, solunum yollarının derinliklerine yerleşme potansiyelini arttırır. Bu, astım, bronşit ve amfizem gibi solunum yolları hastalıklarına neden olabilir. Çocuklar ve yaşlı yetişkinlerin çoğu kalp hastalığı, akciğer hastalıklarında parçacık kirliliğinden yüksek olasılıklarla etkilenirler. Kısa süreli semptomlardan partiküler maddelerin yüksek seviyelerine şunlar dahildir:
Göz, boğaz ve burun tahrişi
Düzensiz kalp atışları
Astım atakları
Öksürük, göğüs sıkışması ve nefes darlığı

PM2.5’in zararlarını insanlara anlatabilmek için bu haritayı oluşturan Boquillod “böylece insanlar gerçekten ne kadar kötü olduğunu anlıyor,” diyor ve böylece bilinçli insanların hükümetlerini harekete geçireceğini umut ediyor. AirVisual, akıllı telefonlara 6000 şehir için 3 günlük hava kirliliği tahminleri de sunmakta ve kısa bir süre önce insanların iç ve dış hava kirliliğini izlemek için kullanabilecekleri düşük maliyetli monitör satmaya başladı.

Kaynaklar

http://www.sciencemag.org/news/2016/11/watch-air-pollution-flow-across-planet-real-time

https://airvisual.com/blog/airvisual-earth-a-mesmerizing-visualization-of-the-damage-our-pollution-is-having-on-the-planet-and-ourselves

https://airvisual.com/air-quality/pm2-5

https://airvisual.com/earth

Adem Işıkdere

Gazi Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Elektrik Öğretmenliği Mezunu
Bilim Tutkunu, Araştırmacı. Bilimdili'nde Yazar, Yayımcı ve Tasarımcı.

iletişim: isikdere@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...