Dünya Evren

NASA Ay Yüzeyinde Madencilik İçin Ortaklar Arıyor

NASA gelecek on yıl içinde ayın derinliklerine inmek istiyor. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı, yakın zamanda, gelecekte ay yüzeyindeki görevlerde işbirliği yapmak isteyen özel firmalardan bilgi talep etti. Bu talepte NASA; “NASA, ay yüzeyine araçlar, deneyler veya başka yükler yollayarak ele alınabilecek çeşitli keşif, bilim ve teknoloji uygulama hedeflerini belirledi. Bu hedefleri olabildiğince düşük maliyetle başarmak için NASA, Ay’a gönderilecek yüklerle  ilgili ticari yük yükleme hizmetleri tedarik edebilir.”

ESA (Avrupa Uzay Ajansı)

Mektupta görüldüğü üzere NASA, aya yönelik hem ticari hem de bilimsel araştırma fırsatlarına artan bir ilgi gösteriyor. Ay’ın derinlikleri demir ve platinyum gibi değerli maddelerle dolu bir cennet olabilir. Uzmanlar, mevcut teknolojiyle bile, uzay madenciliğinin mümkün olduğuna inanıyorlar. Bazı uzmanlar, NASA bütçelerinin yüzde 3 ila 12’sini maden çalışmalarına yönlendirilirse, bunun gerçek olabileceğini bile tahmin ediyorlar.

ESA daha önce ayda bir istasyon kurma planlarını açıklamıştı. Ay yüzeyinden maden çıkartılması ve 3B yazıcıların kullanılmasıyla Dünyadan uzaya gönderilecek malzemelerin sayısı önemli ölçüde azaltılabilir ve böylece büyük miktarlarda tasarruf sağlanabilir.

 

 

Kaynak: futurism

İçerikler

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...