Arkeoloji

Kanada’da İyi Bir Şekilde Korunmuş Dinazor Mumyası Keşfedildi

Yakın Zamanda Keşfedilen Oldukça İyi Korunmuş Dinozor ‘Mumya’, Bozulmamış Bir Deriye ve Bağırsaklara Sahip.

Yakın zamanda yapılan dinozor mumyası keşfi arkeologları şaşkınlık içinde bıraktı. Bu dinozor mumyası şimdiye kadar bulunanların içinde en iyi korunmuş olanlardan birisidir. Bu durum, mumyanın hala sağlam bir deriye ve sert bir kabuğa sahip görünümünden anlaşılmaktadır. Madencilerin Kanada’da sondaj yaptığı sırada tamamen tesadüf eseri bulunmuş olan fosilin 110 milyon yıldan daha eski olduğu düşünülüyor. Mumya, Kanada’nın Alberta eyaletinde bulunan Royal Tyrell Paleontoloji Müzesi’ne yerleştirildi. Dikkatle yapılan incelemelerin ardından hayvanın derisinin bozulmamış bağırsaklarını da koruduğu keşfedildi.

Alberta’daki Royal Tyrell Müzesi’nde sergilenen Borealopelta holotipi

Bu bilim insanlarının daha önce hiç görmediği bir durum, teknoloji yardımı ile dinozorun görüntüsünü rahatlıkla yeniden oluşturmayı başardılar. Bu dinozorun, 3000 pound ağırlığındaki devasa etobur Nodosauridae türünün bir kolu olduğu sanılıyor. Yakın zamanda bulunmuş olan bu fosil, yaklaşık 2.500 pound ağırlığında olduğundan dolayı milyonlarca yıl sonra bile son derece iyi korunmuş olarak bulunmuştur.

Teksas, Fort Bend Co. Sugar Land’deki Houston Doğa Bilimleri Müze’sindeki Nodosaur kemikleri

Korunmasına katkıda bulunmuş olan şey, dinozorun derisinde keşfedilen mineraller ve hayvanın okyanustan dolayı oluşmuş olması muhtemel sert kabuğudur. Fosilin çok uzun zaman önce okyanusta battığına ve okyanusun, fosilin korunmasına katkı sağladığına inanılıyor.

Kaynak