Tarih

Servet Somuncuoğlu Büyük Bir Özlemle Anıldı

Servet Somuncuoğlu, taşların hakanı, Türkoloji alanında yorulmadan, gündüz oturmadan, gece uyumadan çalışan bilge bir önderdi. Az zamanda büyük işler başarmasını bilen Türk’ün başbuğu Atatürk’ün yolunda ilerleyen bir ağabey. Servet Somuncuoğlu uçmağa vardı; ancak bizler onu unutmuyor, fikirlerinin ve çalışmalarının yaşatılması için mücadele ediyoruz.

Karlı Dağlardaki Sır, Taştaki Türkler, Damgaların Göçü ve Gallemit eserleri ile biz okuyucularına önemli bir külliyat bıraktı Somuncuoğlu. Akademisyen olmamasına rağmen yapmış olduğu saha araştırmaları ve yayınladığı kitaplar onun akademi dünyasında kısa zamanda saygı duyulan bir kişi olmasını sağladı. Özellikle gençlere büyük destek veren değerli hocamız, her geçen gün büyük bir özlemle anılıyor. İşte bu anma etkinliklerinden birisi de  10 Aralık Cumartesi günü Ankara’da Milli Düşünce Merkezi’nde yapıldı. MDM’nin gençlik ekibi olan GENCAY tarafından düzenlenen etkinliğe hocamızın değerli eşi Nevin Somuncuoğlu, eski dostlarından Yusuf Yılmaz Araç, şair Yağmur Tunalı, akademisyenler Prof. Dr. Nakış Karamağaralı, Prof. Dr. Dursun Yıldırım, Prof. Dr. Ahmet Taşağıl konuşmacı olarak katıldılar. Özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, Servet Somuncuoğlu’nun yaşamı, bilime bakışı, Türk dünyasına hizmetleri, kayalarla ve damgalarla ilgili çalışmaları tüm konuşmacıların üzerinde durduğu konular arasındaydı.

Türkleri ön sözü değil son sözü olarak adlandırdığı Orhun Yazıtları’ndaki kağanların sesi yankılandı yine. Zamanının çok az olduğunu söyleyerek sürekli acele bir şekilde çalışan yiğit insan, Servet Somuncuoğlu’nu bir kez daha minnetle anıyoruz, Tanrı katında yücelsin…

Ömer ÜNAL

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...