Canlı Bilimi

Hatay’da Nesli Tehlikede Olan 3 Yarasa Türüne Rastlanıldı

Hatay'ın Hassa ilçesindeki Mal Deliği Lav Tüneli'nde, nesli tehlikede olan Uzunkanatlı, Uzunayaklı ve Nalburunlu yarasa türleri tespit edildi. ( Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şubesi - Anadolu Ajansı )

Hatay’ın Hassa ilçesindeki Mal Deliği Lav Tüneli’nde, nesli tehlikede olan Uzunkanatlı, Uzunayaklı ve Nalburunlu yarasa türleri tespit edildi. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Hatay Şube Başkanı Abdulllah Öğünç, yaptığı yazılı açıklamada, Hatay’ın sayısız bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yaptığını belirtti. Dernek olarak Hassa ilçesinde daha önce keşfi yapılarak kayıt altına alınmış dört lav tüneli bulunduğunu ifade eden Öğünç, geçtiğimiz günlerde Mal Deliği Tüneli’nde incelemelerde bulunduklarını anlattı.

57f21cdd67b0a933b417c1f4Yarımaktepe volkan konisinin kuzeybatısında yer alan Mal Deliği Tüneli’nin birden fazla girişinin olduğu bilgisini veren Öğünç, şunları kaydetti: “22 Eylül tarihinde ziyaret ettiğimiz Mal Deliği Lav Tüneli’nin birden fazla girişi bulunmasından dolayı içerideki hava akımı rahatça hissedilmektedir. Tünelde Uzunkanatlı yarasa, Uzunayaklı yarasa türlerine ait binlerle ifade edilen oldukça kalabalık kolonilere rastlanmıştır. Tünelin girişlerinden birinde ise Nalburunlu yarasalar familyasına ait bir birey görülmüştür. Nesli tehlikede olan bu türler yaz kış tüneli kullanmaktadır. Tünelde ayrıca taban kısmında su birikintileri de mevcuttur. Tünel içinde yarasalar dışında birçok omurgasız türleriyle mantarlar alemine ait çeşitli tür de vardır. Nesli tehlikede olan yarasaların barındığı Mal Deliği lav tünelinin koruma altına alınması gerekmektedir.”

Anadolu Ajansı

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...