Canlı Bilimi

Küresel Isınma Ren Geyiklerini Küçültüyor

Noel Baba’nın kızağı için kötü haber; ren geyikleri küçülüyor. 1994’ten bu yana ren geyikleri üzerine araştırma yapan bilim adamları ren geyiklerinin küçülmesinin sebebi olarak küresel ısınmayı öne sürüyor.

Norveç’te kışlar artık daha sıcak geçiyor ve yaz dönemi daha uzun sürüyor. Daha fazla yağmur yağışına neden olan ısınma arktik bölgede ren geyiklerinin beslenmesinde önemli yeri olan bitkilerin üzerini buzla kaplıyor. Yosun, liken ve çimlere ulaşmakta zorluk çeken Svalbard ren geyikleri (Rangifer tarandus platyrhynchus) yeterli beslenemedikleri için gelişimleri etkileniyor ve yavrularını iyi besleyemiyorlar. Yeterli beslenemeyen cenin ve yavru daha az gelişiyor ve sonraki kuşakta daha küçük yavru dünyaya getiriyor. 

1994-2015 yılları arasında her yıl nisan ayında ortalama 135 ren geyiğini tartan bilim adamları 55 kilo ortalamadan 48 kilo ortalamaya düştüğünü ortaya koydu. İngiliz Ekoloji Topluluğu tarafından ren geyiklerinin 19 yılda %12 küçüldüğü ve iklim şartlarının bu şekilde devam etmesi halinde daha da küçülebileceği vurgulandı. 

İskoçya’daki James Hutton Enstitüsü’nden ekoloji uzmanı Steve Albon, araştırmacılar, yükselen sıcaklıklar ile ren geyiği ağırlığı arasında bir korelasyon olduğunu düşünüyor. Albon, bağlantıyı doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

İklim bilimciler, 2015’te Kuzey Kutup Dairesi’nde ortalama kara yüzeyi sıcaklığının, yüzyıl öncesinden bu yana 2.8 derece arttığını tespit etmişti.

Kaynak
http://www.cbsnews.com/news/rudolph-scientists-reindeer-shrinking-climate-change/

http://www.sciencemag.org/news/2016/12/reindeer-are-shrinking-because-warmer-arctic-temperatures

Adem Işıkdere

Gazi Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Elektrik Öğretmenliği Mezunu
Bilim Tutkunu, Araştırmacı. Bilimdili'nde Yazar, Yayımcı ve Tasarımcı.

iletişim: isikdere@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...