Buluşlar Tıp

2 Saatlik Beyin Ameliyatını 2 Buçuk Dakikada Tamamlayan Robot!

Araştırmacılar, günümüzde ameliyatlara yardımcı olan robotların artık karmaşık beyin ameliyatlarını gerçekleştirebilecek düzeyde olduklarını düşünüyorlar. Bahsi geçen makine ile ameliyat sırasında kafatasının açılması için harcanan 2 saatlik süre yalnızca 2 buçuk dakikaya kadar indirilebiliyor.

Doktor Robot

Beyin ameliyatı hassas bir iştir ve ameliyat sırasında yapılacak en küçük yanlışlık hastanın hayatını etkileyebilir. Dünyanın en yetenekli uzmanlarının çalıştığı bir işte bile, insan hatası hala bir faktör olabilir. Utah Üniversitesinden bir grup araştırmacı bu hataları en aza indirmek için çalışıyorlar. Ekibin geliştirdiği bir robot, karmaşık bir prosedürü tamamlamak için gereken süreyi 50 kat azaltabilir. CNN’e göre robot, kafatasını açmak için gereken süreyi iki saatten iki buçuk dakikaya indiriyor.

Araştırma,  Neurosurgical Focus dergisinde yayınlandı ve ekip; robotların karmaşık ameliyatlar yapabileceğinin “ilk kanıtı” olarak belirtti. Bilgisayarlı tomografiden elde edilen veriler robotun sistemine girilerek kafatasının hassas noktaları belirleniyor. Böylece robot uzak durması gerektiği noktalardan uzak durarak işlemi gerçekleştiriyor.

Ekibin öncü sinir cerrahı William Couldwell CNN’e verdiği demeçte, “Hastanın tomografiden elde edilen bilgilerini kullanarak kemiği güvenli bir şekilde delecek şekilde robotu programlayabiliriz” dedi.

Tutumlu Makine

Böyle bir makine barındırdığı hayat kurtarıcı özelliklerin yanı sıra uzun vadede maddi açıdan da tasarruf sağlayabilir. Daha kısa ameliyat süresi demek ameliyat başına daha düşük maliyetler demektir. Ayrıca, hastanın anestezi etkisinde daha az kalmasını sağlayacaktır.

Robotik ve otomasyon, doktorların ameliyat yapma biçimini yavaş yavaş dönüştürüyor. Bazı hastalar robotlar tarafından ameliyat edilmek fikrine karşı ayak sürüyebilir ancak robotlar ameliyatları insanlardan çok daha hassas bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Kaynak: futurism.com

Burak Cem Vural

Ankara Üniversitesi Radyo Tv Sinema mezunu. Bilimdili.com Editör, Yazar ve Çevirmeni.

iletişim: burakcem@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...