Canlı Bilimi Tıp

Dört yeni kan hücresi bulundu

Büyütülmüş bir dendtrik hücre. Araştırmacılar tek hücreli genomik yöntemi kullanarak, yeni dendtrik hücrelerin ve monotiplerin alt tiplerini tespit ettiler.

Şimdiye kadar bilim dünyasında insan vücudu en çok araştırılan biyolojik sistemdir. Akciğerlerimiz, cildimiz ve böbreklerimiz hakkında bilmemiz gereken her şeyin farkında olduğumuzu biliyoruz ama araştırmacılar, bilmediğimiz dört yeni kan hücresi buldularAraştırmacılar, hücrelerin arasındaki gen ifadelerindeki farklılıkları ayrıntılı olarak incelemek için tek hücreli genomik bir yöntem kullandılar. Bu yöntemi kullanarak, dört yeni beyaz kan hücresi ortaya çıktı.

Bağışıklık sisteminin önemli olan beyaz kan hücreleri, enfeksiyona karşı mücadelede farklı roller oynamak üzere farklı türlere ayrılmıştır. Bilim adamların Science’da yayınladığı en son araştırmaya göre, iki yeni dendritik ve iki yeni monosit hücre türü bulmuşlar.

Dendritik hücreler doğal bağışıklık sisteminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Enfeksiyonlardan karşı yardımcı olan zar tipi savunmalar içerir, antijenlerin ve özel hücrelerin patojenlerini işleyerek bağışıklık sistemini şartlara uyumlu hale getirirler. Dendritik hücrelerin rolü, antijenin vücuda bulaşan parçalarını T-hücrelerini “eğitmek”, patojen avlanıp ve öldürmesini sağlamaktır.

Monosit hücreleri bağışıklık sistemi içinde farklı bir rol oynamaktadır. Monosit hücreleri, en büyük beyaz kan hücreleridir. Enfeksiyon bölgesinde patojenleri yiyerek vücuttan çıkartıyor. Böylece bağışıklık sistemine katkıda bulunurlar.

Wellcome Enfeksiyon ve İmmünobiyoloji ekibinden ve aynı zamanda çalışmanın finansmanında yardımcı olan Divya Shah: “Bu çalışmada, bilimadamları daha fazla hücre olduğunu bulmak için yeni teknolojileri kullandılar. Bir sonraki adım bu hücrelerin hem sağlıklı hem de hasta olduğumuz döneminde her birinin bağışıklık sistemimizde ne yaptıklarını öğrenmektir.”

 

Kaynak:

http://www.iflscience.com/health-and-medicine/four-new-types-of-human-blood-cell-discovered/

I.74827372

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...