Buluşlar Tıp

İnsan Gözünün İçerisinde Ameliyat Gerçekleştiren İlk Robot!

Araştırmacılar, göz operasyonlarını gerçekleştirmek için uzaktan kumandalı robotlar kullanarak yapılan bir çalışmanın sonuçlarını sundular. Bu çalışma robotlar yardımıyla geleneksel yöntemlerden çok daha başarılı ameliyatların gerçekleştirileceğine dair bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Titremeyen Eller

Bilim kurgu filmlerini izleyenler bilirler, robotlar bu filmlerin değişmez ögeleridir. Geleceği tahmin eden bu filmlerde robotlar kişisel asistanlardan doktorluğa kadar her türlü işle uğraşıyorlar ancak yapılan bu araştırmalar gösteriryor ki robotların ameliyatlarda doktor olarak görev alacakları gelecek pek de uzak değil.

Bugün, Maryland, Baltimore’daki Vision and Ophthalmology Araştırma Derneği’nin (ARVO) 2017 Yıllık Toplantısında, cerrahlar bir operasyon sırasında insan gözünün içinde uzaktan kumandalı bir robotik sistemi başarılı bir şekilde kullananarak nasıl bir ameliyat gerçekleştirebileceklerini ortaya koydular.

Araştırmacılar, retina ameliyatlarına ihtiyaç duyan 12 hastayı işe alıp klinik çalışmalarda bulundular. Hastaların altısı robot ile ameliyat edilirken diğer yarısı standart insan yaklaşımı ile tedavi edildi. Peki Sonuç? İnsan eliyle ameliyat olan grupta altı kişiden beşinde retinal mikro kanamalar görülürken robot yardımıyla yapılan ameliyatlardan sadece ikisinde benzer kanamalar görüldü.

Robotlar İnsanlara Yardım Ediyor

Birçoğuna göre bu, robotların insanlara nasıl yardımcı olabileceğine ilişkin bir başka örnek. Bazılarıysa bu tarz robotların bilim kurgu filmlerindeki robotların getirdiği kıyametlerin başlangıçlarına benzediğini söyleyebilir. Bununla birlikte, robotların kıyameti getireceğine dair paranoyalarla yaşamak ve robotik yardımın faydasını görmezden gelmek çok mantıklı bir yaklaşım olmayacaktır. Ayrıca robotların dünyayı ele geçireceğine dair düşüncelerin bilim kurgu kökenli bir olgu olduğunu ve bilimsel olarak henüz bir dayanağı olmadığını da hatırlamakta fayda var.

Bu araştırmaya dayanarak, gelecekte robotların tıbbi alanda insanlara çok yardımcı olacağını söyleyebiliriz. Robotlar, özellikle gen terapisinin ve kök hücrelerin kontrollü bir şekilde verilmesini içeren hassasiyet ve kararlılık gerektiren klinik tedaviler için yararlı olacak sabit başları ve hassas elleri insanlığın faydasına sunabilir.

2 Saatlik Beyin Ameliyatını 2 Buçuk Dakikada Tamamlayan Robot!

 

Kaynak: futurism.com

Burak Cem Vural

Ankara Üniversitesi Radyo Tv Sinema mezunu. Bilimdili.com Editör, Yazar ve Çevirmeni.

iletişim: burakcem@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...