Buluşlar

Alman Savunma Bakanlığı Silahlı İnsansız Hava Araçları İstiyor

Alman Savunma Bakanlığı ve Alman Silahlı Kuvvetleri Bundeswehr, silahlı insansız uçakların temin edilmesini talep etti. Bundeswehr şimdiye kadar sadece silahsız keşif uçağı kullandı.

Federal Savunma Bakanlığı Bundeswehr için silahlı insansız hava araçlarının satın alınmasını tavsiye etti. Bakanlık tarafından Federal Meclise yayınlanan bir raporda, “Silahlı insansız hava araçları yalnızca kendi kuvvetlerimizin ve ortaklarımızın eylemlerinin güvenliğini ve tepkisini arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda sivil nüfusun ve sivil tesislerin yerinde korunmasına da önemli katkıda bulunabilirler” dedi.

Bu nedenle, Bakanlık ve Bundeswehr bu tür insansız uçakları temin etmekten yana. Raporda, savaş uçağı kullanımının ön koşulu “Alman Federal Meclisi’nin önceden oluşturulmuş onayı” olduğu belirtiliyor. Raporda bakanlık, birkaç hafta süren ve partileri, parlamenterleri, sivil toplum temsilcilerini, bilim adamlarını ve askerleri dinlediği sosyal tartışmaların sonuçlarını özetledi. Böylece, koalisyon anlaşmasından, dronlarla silahlanma kararının ancak “kapsamlı uluslararası, anayasal ve etik değerlendirmeden” sonra alınması gereken bir anlaşma uyguladı.

Bakanlık, silahlı insansız hava araçlarının kullanımını katı kurallara bağlamak istiyor. Bu tür operasyonlar “, sivil nüfus arasında can kaybına, sivil yaralara, sivil nesnelere zarar vermesi veya beklenen somut ve acil askeri avantajla orantısız olan çeşitli sonuçlara yol açması bekleniyorsa yapılmamalıdır. “dedi.

Drone kullanımı için katı kurallar

Bakanlık, sivil nüfusa ve sivil nesnelere verilen zararın “her halükarda asgari düzeyde tutulması” gerektiğini savunuyor. Katılım kurallarının ihlali, disiplin hukuku kapsamında kovuşturulacaktır. Drone kullanırken başlangıçta bir suç şüphesi varsa, konu savcıya teslim bildirilmelidir deniyor.

Bundeswehr şimdiye kadar keşif için sadece insansız hava aracı kullandı. Silahlı insansız hava aracı yok.


Kaynak: n-tv.de

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...