Yapay Zeka

Beyin transferiyle sonsuza kadar yaşamak!

Rus medya zengini Dmitry Itskov, insan beynini robota yükleyerek sonsuza kadar yaşayabilmeyi vadeden bir projeyi finanse ediyor.

İnternet medya şirketi New Media Stars’ın sahibi Dmitry Itskov, ‘2045 Initiative’ isimli projeyle insan benliğini depolama yetisine sahip robot geliştirerek ölümsüzlüğü mümkün kılmayı amaçlıyor.

Nörologlar, robot mühendisleri ve insan bilinci araştırmacılarından oluşan proje ekibi, insan benliğinin dijital versiyonunun bir androide (insansı robot) yüklenebileceğine inandıklarını belirtiyor.

İnsan beyninin çalışması ile bilgisayarların çalışmasının benzer olduğunu ifade eden ekip, bu sayede düşüncelerin ve duyguların robotlara yüklenebileceğini düşünüyor.

Serveti 1,5 milyar doları bulan 35 yaşındaki Itskov, ’Bilim insanları projemize zihin transferi adını verse de ben benlik transferi demeyi tercih ederim, bu projenin hayata geçme olasılığı yüzde 100’ ifadelerini kullandı. Projenin ilk aşamasını insan zihniyle kontrol edilebilen robotlar geliştirmek oluşturuyor.

Daha önce de Kaliforniya’da yaşayan iki kolu ve bacağı tutmayan Erik Sorto isimli bir kişi düşünceleriyle bir robot kolu kontrol etme çalışmalarıyla adından söz ettirmişti. Proje eğer Itskov’un ön gördüğü şekilde sonuçlanırsa ölümsüzlük 30 yıl içinde gerçek olacağı planlanıyor.

 

Bu haberi okuduktan sonra Bilim Kurgu bilim sevenlerinin çok da iyi bildiği  Chappie filmi akıllarınına gelmiştir.

Filmde’de yapay zeka ile kullanılan robotları ve şehir emniyetini sağlamaktaydı. İnsanın deneyim tecrübe ve kararlarını yani tüm zihnini bir robot aktarılmasını konu alıyordu. böylelikle yorulmayacak hastalanmayacak her an ayakta ve çalışır durumda olabilecekti.

 

Kadir Celep

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...