DÜŞÜNCE Yaşam

Cem Uzan Türkiye Ekonomisi Hakkında Değerlendirmelerde Bulundu

Cem Uzan 9 Aralık 2020’de Murat Muratoğlu’nun youtube kanalında Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Cem Uzan’ın değerlendirmelerinden satır araları şöyle:

Türk Ekonomisi Öldü

“Türkiye ekonomisi çökmenin ötesinde. Bir insanı kalbinden vurabilirsiniz, boğazını kesebilirsiniz, insanın ölmesi zaman alır ama kafasına kurşun sıktığınız zaman (ben doktor değilim, okudum araştırdım) o anda ölür ve öldüğünü fark etmez, Türk ekonomisi bu durumda, öldü. Anadolu tabiriyle arkada anası ağlayan 80 milyon insan var.”

Damat nerede, 120 Milyar Dolar Nerede?

“Başlık olarak söylüyorum. Damat nerede? 120 Milyar dolar nerede? Er ve ya geç bir gün ortaya çıkmak zorunda. Nerede ortaya çıkacak? Ne sorulara cevap verecek? Ne sorulara cevap veremeyecek?”

Ekonomiyi Berat Albayrak mı Batırdı?

“Hayır, o olayın bir parçası.  120 milyar dolar nerede?… Eski Merkez Bankası Başkanı durmuş Yılmaz’ın açıklamaları var. Adamcağız diyor ki: ‘Ben 35 sene Merkez Bankası’nda çalıştım. Yani devlette çalıştım, hazinesinde çalıştım, parayı tuttum.’ En üste kadar da yükselmiş. ‘Çok sıkıntılı günlerimiz oldu’ diyor. ‘Sıfır rezerve düştüğümüz günler oldu’ diyor. ‘Ama eksi rezerv nasıl olabilir?’ diye bir beyanatı var. Çok önemli bir beyanattır, çok kıymetli bir beyanattır.

Nasıl Eksiye Düşersiniz?

“Cari açığın olduğu sürece sadece sıcak para ve faiz döngüsünde yaşarsın. Doların düşmesi mümkün olmaz, unutun onu.”

Ben Sokak Ağzıyla Konuşmayı Severim

“Ben sokak ağzıyla konuşmayı severim. Baba, kim yaptı bu sözleşmeleri?… Türkiye Cumhuriyeti’ni taahhüt altına soktuğun sözleşmelerin kiminle? Bundan kim, kaçar milyon dolar kazanacak? Sayın Berat Albayrak’ın bunları açıklama mecburiyeti var. İstifa mektubunda ne diyor? At izi it izine karıştı diyor. O meyânda bir sözü var.”

“Olayın Vahameti O Kadar Büyük Ki”

“Bir sene sonra bugün sizinle bu programı aynı şekilde yapıyor olsak, ben doları 20 lirada görürsem hiç şaşırmam… Türkiye Cumhuriyeti Devleti 55 milyarını harcamış vaziyette, eksi rezerv bu… Türkiye’ye para yağsa ilk 55 milyarın gitti… Nasıl diyeyim ki (dolar) 25 lira olmaz, 35 lira olmaz.”

“Türkiye iflas etmiş vaziyette beyler”

“Türkiye iflas etmiş vaziyette beyler, kimse farkında değil. Adam içeride öldü, kimsenin haberi yok. Hala yan tarafta millet yemek masasında yemek yiyor ama içeride adam öldü.”

“Türkiye’de devletin açıkladığı verilere itibar edilmiyor”

“Türkiye’de devletin açıkladığı verilere itibar edilmiyor. Nedeni niçini belli. Güveni kaybetti. Hadi güven var varsayalım. Bankaların kredilerinin %25’i batık. Şu anda batmak yasak… Gerçekte batık ama batık diyemiyorsun. Bankaların sermayesi bitti demektir.”

“İngilizcede bir laf var: Kötü paranın arkasına iyi para konmaz.”

“İngilizcede bir laf var: Kötü paranın arkasına iyi para konmaz diye. Bizde de zararın neresinden dönersen kardır derler… Bankacılık krizi geliyor.”

“Bağımsız bir ülkenin en önemli gücü parasıdır. İngiltere Avrupa Birliği içindeyken de Euro’ya hiçbir zaman geçmedi. Hep kendi parasını tuttu.”

“Vatandaş bankadan 1000 euro’sunu istese banka bunu veremeyecek. Çünkü Euro yok, Euro da basamıyorsun. Veya dolar ver diyorsun, basamıyorsun doları. … Bir dakika kardeşim ben sana dolar molar vermiyorum. Bugünkü kur neyse onun karşılığında bastığım kâğıt var ya, al bunu git diyeceğiz… Al, sana 15 bin lira diyecek ama sana 1000 dolar veremeyecek.”

 

“Kabadayılık Diplomasinin Yerine Geçmez”

“Kabadayılık diplomasinin yerine geçmez. Sen canın sıkıldığında Almanya’ya hakaret et, canın sıkıldığında Fransız Cumhurbaşkanı’na hakaret et, canın sıkılınca İngiliz’e küfret, canın sıkılınca Amerikalıya tokat at, ona bilmem ne yap, ortalıkta ben eserim, ben gezerim, ben yaparım diye dolaş. Ondan sonra gittiğin zaman misafirperverlik görmezsin.”

“Tayyip Erdoğan’ın bir lafı var ‘ya bendensin ya değilsin’ diye. Hayır, arkadaş hayır, yok artık, Türkiye bunu istemiyor.”

“Sayın Ali Babacan’ında çok büyük günahı var. 400 küsur milyar diyorsun, 300 milyar en az onun döneminde alınan borçtur. Köprülere, tünellere verilen tüm hazine garantilerinde onun imzası var… Yap, işlet, devret projelerinin hepsinin kamulaştırılması lazım. Kamulaştıracaksın, sonra da dönüp özelleştirip satacaksın, fiyatı neyse. Al, sözleşmeleri hukuki bazda sona erdir, dön, bir A.Ş. yap. İstersen halka aç, istersen özelleştir.”

 

“Bugün Türkiye’nin Bilançosunu Çıkartamazsınız”

“Bugün Türkiye’nin bilançosunu çıkartamazsınız. Siz bana diyorsunuz ki 445 milyar borç var. Ya 730’sa? Kimse biliyor mu bunu? Kimse bilmiyor? Hiçbiri şeffaf değil. Bu zihniyet değişmediği sürece, hiçbir şekilde Türkiye’nin sağlıklı, makul maliyeti olan kaynak bulması, fon bulması mümkün değil.”

“Bir şeyi unutmamak lazım. Her zaman karşınızdaki insanı en azından sizin kadar akıllı kabul edin.”

“Faizler yükseltilecek, yükseltilmek zorunda. Sen karşılıksız para basıyorsan, enflasyonun artıyorsa, milletin senin para biriminde sana para verebilmesi için, borç vermesi için veya işlem yapması için enflasyon + bir şey olması lazım. Enflasyon %15’se, faizin %18 olacak.”

“Allah razı olsun Mansur Yavaş, yolsuzlukları açıkla”

Katarla İlişkiler Bir Balon

“Katarla ilişkiler bir balon, Katar’dan gelen yatırım diye bir şey yok. Herkes tank palet fabrikasından bahsediyor. Adamın uçağını aldınız siz, 400-500 milyon dolara takas yaptınız… iş bu kadar basit.”

“Katar Emiri’ni getirdiler. 10 tane anlaşma imzaladılar. Topu topu 300 milyon dolarlık bir antlaşmadan bahsediyoruz. Eşittir bir tane Neymar veyahut da bir tane Mbappe. İkisini koyarsan senin anlaşmandan daha pahalı.”

“Sen yaptığın ekonomik yönetimle duvara tosladın”

“Türkiye’yi yönetmeye başlasam atacağım ilk adım: Hırsızlığı durdurup tasarrufa gitmek ve iç piyasaya yönelmek, üretime yönelmek. Herkes benimle alay etti mazot 1 lira olacak diye. Mazot 1 lira olsaydı, sen bugün Suriye’den patates alıyor değildin ama sen bugün Suriye’den patates alıyorsun.”


Röportajın tamamını dinlemek için tıklayınız.

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...