Antropoloji

Afrika Dışındaki En Eski “Modern İnsan” Fosili İsrail’de Keşfedildi

İsrail Tel Aviv Üniversitesi’nden Hershkovitz’in liderliğindeki uluslararası bir araştırma ekibi, Kuzey İsrail’de Carmel Dağı’ndaki Misliya Mağarası’nda 177.000 ila 194.000 yılları arasına tarihlenen bir modern insan fosili keşfettiler. Bu keşif, modern insanların (Homo sapiens) Afrika’dan çıkışı ve dünyaya yayılımı hakkında çok önemli yeni veriler sunuyor ve eski göç teorilerini yenilememiz gerektiğini gösteriyor. Hershkovitz, bu keşif hakkında: “Ben Afrika’dan bir tane büyük göç çıkışının olduğuna inanmıyorum, bence insanlar yüz binlerce yıl boyunca Afrika’dan içeri ve dışarı göçler yaptılar.” dedi.

Üzerinde dişlerin de bulunduğu  söz konusu üst çene kemiği  ‘Misliya-1’ olarak adlandırıldı. Misliya-1’in diş kemeri ve ön dişlerin hizalanması modern insanınki gibidir. Araştırmacılar söz konusu fosilleri, mikroCT taramaları ve 3B sanal modeller kullanarak analiz ettiler, daha sonra Afrika, Avrupa ve Asya’daki diğer hominin fosilleriyle karşılaştırdılar.

En erken modern insan fosillerinin bulunduğu noktalar

Binghamton Üniversitesi antropoloji profesörü Rolf Quam incelemeler sonucu şöyle dedi: “Misliya fosilindeki anatomik ayrıntılar modern insanlarla tamamen uyumlu olsa da, bazı özellikler Neandertallerde ve diğer insan gruplarında da bulunuyor.”

Bölgede yapılan kazılarda Levallois tekniği kullanılarak üretilmiş taş aletler tespit edildi. Zaten Afrika’daki en erken modern insanların Orta Paleolitik tiplere yakın aletler kullandıkları bilinmektedir. Bu insanlar, ceylanları, yaban domuzlarını, yılanları ve kaplumbağaları avlamak ve tüketmek için sofistike aletler ürettiler. Bulgular  insanların ateşi kontrol altına aldıklarını da gösteriyor.

Araştırmacılar Ortadoğu’da bu kadar eski modern insan fosillerinin ele geçmiş olmasını: “Bu durum modern insanların diğer arkaik insan gruplarıyla daha uzun süre konuşup etkileşime girerek kültürel ve biyolojik değiş tokuşlar için daha fazla fırsat sağladığı anlamına geliyor.” biçiminde yorumluyorlar…

Kaynaklar:

https://news.nationalgeographic.com/2018/01/oldest-human-outside-africa-discovered-fossil-jaw-israel-science/

https://www.theguardian.com/science/2018/jan/25/oldest-known-human-fossil-outside-africa-discovered-in-israel

https://www.washingtonpost.com/news/speaking-of-science/wp/2018/01/25/scientists-discover-the-oldest-human-fossils-outside-africa/?utm_term=.9050abe55ec0

Sergen Çirkin

Arkeolog
İletişim / Mail adresi
srgncrkn@gmail.com
https://twitter.com/CirkinSergen
Kitapları
Güney Sibirya Arkeolojisi ve Şamanizm - YKY 2019
Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı - Ötüken Neşriyat 2021