Arkeoloji Paleontoloji

Türkiye’nin İlk Prehistorya Dergisi: APAD

Anadolu Prehistorya Araştırmaları Dergisi “APAD” yeni sayısını yayımladı. Yılda bir yayımlanan APAD, Türkiye’nin ilk ve tek prehistorya (tarih öncesi arkeolojisi) dergisi unvanına sahip. Editörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Cevdet Merih Erek’in yürüttüğü derginin yayın kurulu, Türkiye prehistoryasının sayılı akademisyenlerinden oluşuyor.

Derginin 2015 yılında yayınlanan ilk sayısıyı, “Anadolu’nun Prehistorik Dönemlerine İlişkin Kronoloji, Terminoloji ve Tanımlama Sorunları” çalıştayının bildirilerine ayrılmıştı. İkinci sayının dikkat çekici başlıkları arasında: “Batı Anadolu Neolitikleşmesi”, “Öküzini Kemik Aletleri Tekno-Tipolojisi”, “Güvercinkayası Depolama Üniteleri” gibi konular yer alıyordu.

Derginin geçtiğimiz ay yayımlanan son sayısında ise (3. sayı) “Doğu Anadolu Petroglifleri”, “Ateş Yakma Araçları”, “İstanbul Yüzey Araştırmaları”, “Neolitik Fallus Heykelcikleri” ve “Marksist İlkel-Komünal Toplum Kuramı” konularında başlıklar incelenmiş. Tarih öncesi Anadolu’yu aydınlatmayı amaçlayan APAD, Bilgin Kültür Sanat Yayınları tarafından her yılın Mayıs ayı içinde çıkartılıyor…

Sergen Çirkin

Arkeolog
İletişim / Mail adresi
srgncrkn@gmail.com
https://twitter.com/CirkinSergen
Kitapları
Güney Sibirya Arkeolojisi ve Şamanizm - YKY 2019
Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı - Ötüken Neşriyat 2021

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...