Arkeoloji

Yeni Deşifre Edilen Mısır Papirüslerinde: 1700 Yıllık Aşk ve İtaat Büyüleri

Kısa bir zaman önce deşifre edilen 1. 700 yıllık iki papirüs üzerinde aşk, itaat ve seks büyülerinin yazılı olduğu anlaşıldı.

Mısır’ın Oxyrhynchus kentinde bulunan ve Udine Üniversitesinden Franco Maltomini tarafından deşifre edilen iki papirüs üzerindeki büyü metinleri, insanın hırs ve arzusunun antik dönemde de ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Büyü metinlerinden birinde, bir kadının, büyüyü yaptıran kişiyi sevene kadar kalbinin yanması için tanrıya yakarış yer alıyor. Hedefin bu kez bir erkek olduğu diğer büyü metninde ise, itaat için bazı büyülü sözcükler kullanılıyor.

İki büyü de belli bir kişiye özel hazırlanmamıştı. Büyünün yapılacağı kişinin isminin gereken yere eklenmesi yeterliydi.

Araştırmacıların MS 3. yüzyıla tarihlendirdiği papirüsler üzerindeki büyülerin yazarı bilinmiyor. Büyüler, o dönemde Mısır’da yaygın bir şekilde kullanılan Eski Yunanca ile yazılmış.

Arkeolog Bernard Grenfell ve Arthur Hunt, bu iki papirüsü, yüz yıldan uzun süre önce Mısır’ın Oxyrhynchus kentinde binlerce papirüsle birlikte bulmuştu. Papirüsler üzerinde, geçen yüzyıl boyunca adım adım çalışan bilim adamları sonunda bu yazıların tercümesini yaptı. Mısır Araştırma Derneği’ne ait olan bu papirüslerin çoğu İngiltere’deki Oxford Üniversitesinde bulunuyor ve çalışılıyor.

Deşifre edilen aşk büyüsünde bazı gnostik tanrılara yakarılıyor. Bir dizi adağın (bu adakların isimleri korunamamış) hamamda yakılması gerektiğinin belirtildiği büyü metninde, daha sonra bu hamamın duvarına büyünün yazılması gerektiği belirtiliyor. Büyü şu şekilde çevriliyor:

“İçinizde yaşayan iblis ve bu hamamın talihi adına, size yalvarıyorum toprak ve su, tutuştuğun, yandığın ve alevlendiğin gibi onun [hedeflenen kadının annesinin] doğurduğunu [hedeflenen kadını] da yak, ta ki bana gelene kadar…”

Daha sonra, bazı tanrı isimleri ve büyü kelimeleri yazılıyor. Kadın, büyüyü yapan kişiye aşık olana kadar,  “Kutsal isimler, bu şekilde tutuşturun ve yakın onun kalbini…” diye devam ediyor.

Deşifre edilen diğer metinde, büyüyü yapan kişinin, bir dizi büyülü kelimeyi küçük bir bakır levhaya kazıması gerektiği belirtiliyor. Tercümesi yapılan bu büyülü sözcükler arasında şu ifadeler yer alıyor: “(adamın annesinin) doğurduğu (adam) bana bağlı/tabi olsun…” Daha sonra bu küçük levha, sandalet gibi, adamın giydiği bir şey üzerine dikiliyor.

Bu antik metinde yazana göre, bu büyü eğer başarılı olursa, hedeflenen kişi büyüyü yapan kişinin her istediğini yapmak zorunda kalıyordu.

Bu papirüsün arkasında, baş ağrısı ve cüzzam gibi çeşitli hastalıkları tedavi etmek için, hayvan gübresi kullanılan bir reçete yer alıyor. Bu reçetelerden bazıları, yalnızca “keyif artırma”ya yardımcı oluyor. Bir reçetede, balaban kuşunun dışkısı ile bal karışımından oluşan bir karışımın (nasıl kullanıldığı belirtilmemiş), keyif artıracağı belirtiliyor.

Kaynak:

http://www.aktuelarkeoloji.com.tr/bin-700-yillik-papirusler-uzerindeki-buyu-metinleri

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...