Tarih

İkinci Dünya Savaşının küçük bir ayrıntısı: Heinz Drossel

Heinz Drossel

Heinz Drossel (Haynz Turasıl) 16 Eylül 1916 yılında doğdu. Kendisi İkinci Dünya Savaşında Alman ordusunda teğmen olarak görev yapmış bir Alman askeridir. Savaş boyunca Yahudileri soykırımdan kurtarmak için çalışmıştır. Bu sebeple İsrail’in “Righteous Among the Nations” adlı listesinde yer almıştır. Righteous Among the Nations, İkinci Dünya Savaşı sırasında kendi hayatlarını riske atıp, Yahudileri kurtarmaya çalışan insanlara İsrail tarafından verilen, onursal statü sayılabilecek bir listedir.

Heinz Drossel Alman ordusundayken

Heinz Drossel, Nazi karşıtı Paul ve Elfriede Drossel’in oğluydu. Ancak 1939 yılında askere alınan Heinz, ilk önce Fransa’da, savaşın geri kalanında ise Doğu Cephesinde görev yaptı. Heinz’ın Nazi politikalarına aykırı icraatları esir alınan Sovyet askerlerini gizlice serbest bırakmasıyla 1941 yılında başladı. Yahudilere yardım etmeye ise 1942 yılında bir tesadüf eseri Marianne Hirschfeld (Mariyen Hörşfelt) adlı Yahudi kadınla tanıştıktan sonra başladı. O sırada Heinz, Berlinden ayrılmak üzereydi ve Marianne Hirschfeld bir köprüden atlayarak intihar etmek istiyordu. Heinz askeri mahkeme tarafından ölümle yargılanmayı göze alarak, Marianne’e para verdi ve güvende olacağı bir yer sağladı.

Heinz, 1945 yılında Ernst ve Margot Fontheim çiftine yardım ederek onlara güvenli bir barınak buldu. Ayrıca Margot’un anne ve babasına da saklanabilecekleri bir barınak sağladı. Daha sonra 1945 yılı baharında tekrar Doğu Cephesine gönderildi. 4 Mayıs 1945 tarıhinde savaşın bitimine sadece 4 gün kala birlikleri ile beraber Sovyet hatlarına intihar saldırısı yapması emredildi. Heinz bu emri yerine getirmeyi reddettiği için askeri mahkeme tarafından ölümle yargılanacaktı fakat kısa süre sonra Sovyetlere esir düştü ya da teslim oldu ve Sovyetler Heinz’ı 1945 yılının sonlarına doğru serbest bıraktı.

Heinz ve Marianne Drossel çiftinin 1946 yılına ait fotoğrafı

Heinz, savaş bittikten sonra Almanya’da hakim olarak görev yaptı. Savaşta kurtardığı ilk Yahudi olan Marianne Hirschfeld ile evlendi. Okullarda Alman çocuklarına konuşmalar yaptı. 2000 yılında Righteous Among the Nations listesine girdi. 2008 yılında Simonswald (Zimosvalt)’de öldü.

İdris Kılıçaslan

Gazi Üniversitesi Tarih Öğretmenliği-Lisans
Gazi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi-Yüksek Lisans
Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-Doktora

1 Yorum

Yorum yazmak için buraya tıklayın...

  • Buyuk cesaret ornegi. İnancinin pesinden gidip kritik kararlar alan ender insanlardan biriymiş. Tanimis olduk. Yazara selam olsun :)