DÜŞÜNCE

Çin Seddi, Türkiye’den Bir Deniz Hıyarının İçinde Kaçırılmıştır!

Fotoğraf: Vincent Guth

Beyne giren bütün sinirler omurilik soğanından geçer. Omurilik soğanı, istemsiz çalışan iç organların kontrol merkezidir. Solunum, sindirim, hapşırma, kusma, yutma, çiğneme, idrar yapma gibi refleksleri kontrol eder.

“Çin Seddi diyorduk kardeşim, nereden çıktı omurilik soğanı?” diyebilirsiniz. Çok haklısınız. Görüldüğü üzere bir insanın yaşamını sürdürmesi için beyne ihtiyacı yok. Omurilik soğanı insanın temel yaşamsal faaliyetlerini sürdürmeye yetiyor. Beyin bizim evreni idrak yetimizi, öğrenmemizi, hatırlamamızı, düşünmemizi sağlayan organ. Geriye kalan her şey için omurilik soğanı.

Türk televizyonlarında yayınlanan “Kim Milyoner Olmak İster” adlı yarışmada “Çin seddi hangi ülkededir?” sorusuna yanıt vermekte zorlanıp, joker hakkı kullanan yarışmacıdan başlıyorum. Beş dakika önce Andromeda galaksisinden Dünya’ya ziyarete gelen akıllı bir varlık olsa ve Dünya konusunda hiç bir fikri olmayan uzaylı arkadaşımıza “Çin Seddi nerededir?” diye sorsak aradığımız yanıtı zorlanmadan bulacaktır. Fakat yarışmacı hanımefendi emin olamayarak seyircilere sormak istiyor ve salondaki uzaylı sayısının ne kadar çok olduğunu görmemize olanak sağlıyor.

Seyirci jokeri kullanıldığında salonun yarısı “Çin” yanıtını verirken kalan yarısı diğer seçenekleri seçiyor. Çin Seddi’nin başka ülkelerde olduğunu düşünen kardeşlerimiz uzaylı olmadığına göre ortada çözülmesi gereken büyük bir sorun var demektir. Çünkü yarışmaya toplumun her kesiminden insan katılıyor. Seyirci koltuğunda oturanlar ise o yarışmacıların yakınları ve diğer yarışmacı adayları. Kanaatimce yüksek kaliteli Türkiye simülasyonu, doğal bir anket yahut seçmen ortamı. Nitekim bu kadar kolay bir soruda doğru yanıtı bilenler ile bilemeyenler arasındaki oranın yarı yarıya olması size tanıdık gelmiş olabilir.

Bir şekilde ülkemizdeki insanların en az yarısını eğitim noktasında kara deliğe düşürdük. Eğitim sistemimiz, günlük yaşantılarımız, kültürel zayıflıklarımız, gelecek kaygılarımız, sosyolojik kavgalarımız, ekonomik sıkıntılarımız insanlarımızı omurilik soğanıyla yaşayan varlıklara dönüştürdü. Hiç bir koşulda beynini kullanmayan, beynini kullanmaya zorladığında hırçınlaşan, düşünceleriyle değil güdüleriyle hareket eden bir toplum var sokaklarımızda bireyler halinde gezen. Mesela yazıya konu olan kişilerden birisi bu yazıyı okusa (hiç sanmıyorum ama) muhtemelen bana öfkelenecektir. Fakir ama gururlu yani. (Burada fakirlik maddi anlamda kullanılmamıştır)

Acaba diyorum soruda bir de “Türkiye” şıkkı olsaydı yanıtlar arasında acaba yanıt ne olurdu? Bence %60 Türkiye yanıtı seçilebilirdi. Ne de olsa milliyetçi memleketiz vesselam. Buradan sokak röportajları yapan Youtuber gençlere sesleniyorum. “Çin Seddi bir deniz hıyarının içinde Türkiye’den Çin gizli ajanları tarafından kaçırılmıştır, bu konuda ne düşünüyorsunuz?” diye sorun, doğru yanıtı verebilen yüzde elliye gülecek malzeme çıksın.

Son olarak sizlere şu sokak röportajını hatırlatmak isterim;

Klişe olacak ama; “eğitim şart!”.