Bilgisayar

Çin “Siber Savaşa Hazır Olun”

Çin devlet medyası, Trump'ın dışişleri bakan adayı Tillerson'ın iddia ettiği gibi Güney Çin Denizi'ne 'erişim engeli' getirilmesinin 'savaş' anlamına geleceğini yazdı.Kaynak: Çin ilk kez "savaş" dedi

ABD’de yeni başkan seçilen Donald Trump’ın dışişleri bakan adayı Rex Tillerson’ın ‘Çin’in Güney Çin Denizi’ne erişiminin engelleneceğini’ söylemesi Pekin’i kızdırdı. Çin devlet medyası, böyle bir adımın bunun büyük ölçekli bir savaş riski anlamına geleceğini yazdı.

Çin Komünist Partisi’nin İngilizce yayın yapan Global Times gazetesinde yayımlanan başyazıda, “Çin Tillerson’ın kışkırtma girişimlerine geçit vermeyecek güç ve kararlılığa sahiptir. Eğer ABD Güney Çin Denizi’nde büyük bir savaşı  finanse etmeyi hedeflemiyorsa, Çin’in Güney Çin Denizi’ne erişimini kısıtlamaya yönelik herhangi bir girişim ahmakça olacaktır” denildi.

‘ÇİN’İ ENGELLEYECEĞİZ’

Tillerson, dışişleri bakanı adaylığı nedeniyle Senato’da verdiği ifadede, Pekin’in Güney Çin Denizi’nde yedi tane yapay ada inşa ederek bölgeyi tekeline almaya çalıştığını savundu. Bu durumu Rusya’nın Kırım’ı işgaline benzeten Tillerson, Pekin’in ‘Güney Çin Denizi’ne erişimini engelleyecekleri’ mesajını vermişti. Barack Obama yönetimi bu konuda herhangi bir çıkış yapmamış, Tayvan ve Filipinler dahil Çin veya diğer komşu ülkelerin Güney Çin Denizi üzerindeki egemenliğini tanımaktan kaçınmıştı. Güney Çin Denizi fiili olarak Çin tarafından kontrol ediliyor.

 

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...