Endüstri Yerbilim

Güneş Enerjisi Kömürü Geçmeye Hazırlanıyor

Tesla firmasının güneş enerjisi üreten kiremit ürünüyle ilgili hazırlanmış görsel.

Güneş enerjisinin kullanımı gün geçtikçe artıyor ve bu kömür kullanımının sonunu getirebilir. Önümüzdeki 4 yıl içerisinde güneş ışınlarından enerji üretmek kömüre göre çok daha ucuz bir hale gelecek.

GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMINDA PATLAMA

Güneş enerjisi, bireylerin temiz enerji üretimine katılmalarının en kolay yolları arasındadır. Güneş enerjisine geçiş yapmak isteyen ev sahipleri için birçok seçenek var. Daha da fazlası, bu teknolojiyi üretmek, kurmak ve çalıştırmak gün geçtikçe daha da ucuzluyor. Tesla firmasının tanıttığı güneş enerjisi üreten kiremitler gibi ürünler sayesinde enerji üretimi daha estetik bir hal de almış oluyor.

Güneş enerjisi kullanımı, güneş enerjisi üretimi için gerekli araçların 2040 yılına kadar %66 oranında ucuzlayacağı düşünüldüğünde artarak devam edecek. Dahası, Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapora göre sadece dört yıl içinde, güneş enerjisi neredeyse her yerde kömürden daha ucuz olacak. Raporda ayrıca, 2040 yılına kadar Brezilya’nın enerji üretiminin yüzde 20’sinin, Almanya’nın ise yüzde 15’inin güneş enerjisinden üretileceği belirtiliyor.

KÖMÜR YERİNE GÜNEŞ

Güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji üretiminin artışı sayesinde Dünyamız, iklim değişikliğine büyük katkıda bulunan, fosil yakıt kullanım miktarının önemli ölçüde düşmesinin faydalarından yararlanacaktır.

Bloomberg New Energy Finance tarafından hazırlanan raporda, sera gazı emisyonlarının 2026’da zirveye çıkacağı belirtiliyor. Ancak temiz enerji devrimi sayesinde bu seviyeler 2040 yılında geçen seneye göre yüzde 4 daha düşük olacak.

 

Kaynak
https://futurism.com/as-cost-plunges-solar-power-is-ready-to-surpass-coal/

Burak Cem Vural

Ankara Üniversitesi Radyo Tv Sinema mezunu. Bilimdili.com Editör, Yazar ve Çevirmeni.

iletişim: burakcem@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...