Yapay Zeka

Yapay Zeka Ne Kadar Ömrünüz Kaldığını Tahmin Edebilecek

Söz konusu çalışma tıbbi görüntüleme ve yapay zekayı bir araya getiren ilk çalışma olma özelliğini taşıyor.

Araştırmacılar 48 hastanın göğsünün tıbbi görüntülemesini yapay zeka aracılığıyla analiz ederek hangi hastaların beş yıl içinde öleceğini tahmin etti. Bu tahminin gerçekleşme olasılığı doktorlarca yapılan tahminlere oranla %69 daha kesin.

Radyoloji uzmanı Dr Luke Oakden Rayner ‘’Hastanın akıbetini tahmin etmek doktorun nasıl bir tedavi uygulayacağını bilmesini sağlar. Bu çalışma için çok az sayıda hastanın verilerinden faydalanılmış olsa da yapay zeka hastalıkların karmaşık görüntülemelerini öğrenmiş durumda, insanların aynı şeyleri öğrenmesi için çok yoğun bir şekilde eğitim görmeleri gerekiyor. Yapay zeka bilgisayarımız hastalıkları teşhis etmekten ziyade doktorların üzerinde pek eğitim almıyor oldukları tıbbi neticeleri tahmin edebilme konusunda başarılı oldu. Çalışmamız tıbbi görüntüleme alanında yapay zeka kullanımı için sonraki çalışmalara ilham kaynağı olacaktır ve özel tıbbi müdahaleler gerektiren ciddi hastalıkların erken teşhisi için yeni bir umuttur. ’’ açıklamalarında bulundu.

Yapay zeka bilgisayarının tahminleri gerçekleştirirken nasıl bir sistemden faydalandığı bilinemese de en doğru tahminleri amfizem ve kalp yetmezliği gibi şiddetli kronik hastalıklara sahip bireyler üzerinde yaptı.

Araştırmacılar aynı yöntemleri kalp krizi gibi diğer çok önemli tıbbi durumları tahmin edebilmek için de kullanmayı umuyor. Çalışmalarının sonraki adımında binlerce hastayı inceleme altına almayı hedefliyorlar.

Kaynak
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170601124126.htm

 

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...