DOĞA & ÇEVRE

Küresel Plastik Sorununa Çözüm

1950’lerden bu güne 9 milyar ton plastik üretildi. Dünya çapında her gün 1 milyar ton plastik üretildi. Her yıl geri dönüşümü sağlanan plastiğin iyimser tahmini %9’dan daha azdır. 2050 yılı okyanuslardaki plastik miktarının balık miktarından sayıca üstün olacağı yıl. Her yıl okyanusları kirleten plastik miktarı ise 8 milyon ton civarındadır.

Plastikten yapı malzemesi üretme projesi

Amaç

Geri dönüştürülemeyen nesnelerin geri dönüşümünü sağlayarak, geri dönüşüm endüstrisine imkan sağlamak, böylece çevreyi korumak.

Hikaye

2015’te Byfusion ile yapılan röportajda ‘’Bu çalışmaları yapıyoruz, çünkü yerküre bizim en değerli kaynağımız’’ dedik. Görüyoruz ki plastik yeryüzünün en tahrip edici çevresel tehditlerinden biri olma sınırındadır. Plastik ziyan edilmek için bulunmadı. Plastik serttir, esnektir ve uzun süre dayanıklı olsun diye üretildi. Öyle de oldu… olacak da. Plastiğin sorun olmayacağı şekilde üretildi. Problem, bizim plastiğin gelecekteki durumu ile ilgili iyi bir planımızın olmayışıdır. Günümüzde plastik, katı atık sahalarının içine paketleniyor, havaya zehirli duman salarak yakılıyor. Denizin yüzeyinde kayan, vahşi yaşamı öldüren plastikten meydana gelmiş kıtalar vardır.

Yeter Artık

Endüstriyel toptan üretim alanındaki gelişmelerin ardından ByBlock diye adlandırılan patentli önleyici sistemleri tüm plastik atıkları nitelikli ve kaliteli inşaat malzemelerine dönüştürmektedir.

ByBlock gezegeni temizlerken, kendi atıklarından faydalanmaları için topluluklara, kurumlara ve yönetimlere olanak sağlıyor. Önleyici sistem her yerde iş olanağı yaratır, altyapı geliştirir ve yerleşim yerlerini canlandırır.

Değerler

Gezegen:

Oluşturulan her seçeneğin gezegeni nasıl etkileyeceği konusunda duyarlı olmaya çaba göstermemiz gerekmektedir. Ayak izlerimizi azaltmak ve geride bıraktıklarımızın bilincinde olmak, gezegenimiz için sürdürülebilir bir gelecek oluşturmamıza yardımcı olacaktır.

Birlikte:

Bu bir takım başarısıdır. Hepimiz kendimizden harcıyoruz. Gezegeni ancak aynı amaçla birlikte çalıştığımız topluluklardaki insanlarla birlikte kurtarabiliriz. Bunların hiç birini tek başına yapamayız.

Kaynak

 

 

Ülkü Olcay

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...