Psikoloji Tıp

EPİGENETİK PSİKOLOJİNİZE YANSIR

Birçoğunuzun içinde sürekli olan fakat anlamlandıramadığı şeyler olmuştur. İşinizi düşünün. Çok çalışıyorsunuzdur ama bir türlü istediğiniz başarıyı elde edemiyorsunuzdur. Veya birikim yapmışsınızdır ama ne için kullansanız bilemiyorsunuzdur. Şansı, çevresel etkileri, patronunuzla iletişiminizi bir kenara bırakın. Anlatmak istediğim içsel güdülerinize inmeniz.

Başarısızlığın altında yatan birçok sebep vardır. Bu sebeplerden birinin de genetik olarak size yansıdığını söylesem ?

Evet bununla ilgili çeşitli araştırmalar yapılmış ve yaşanılan çeşitli travmaların (başarısızlık sonucu oluşan ruhsal çöküntü gibi) aslında nesilden nesile aktarıldığı görülmüştür.

Konunun detaylarına bakacak olursak; yıllar önce hiç görmediğiniz veya tanımadığınız dedenizin yaşadığı çeşitli ruhsal bozukluklar sizi de etkilemektedir. Anne ve babanızdan henüz doğmamışken duygularınızı kalıtsal olarak alırsınız. Burada tabiyki epigenetik kalıtım söz konusudur. Epigenetik ise çok geniş bir kavram olup bir bilim dalıdır.  

Ebeveynlerin davranışları, yedikleri içtikleri çocuklarına da yansır. Bir babayı ele alalım. Baba çok alkol tüketen bir baba olsun. Babanın içtiği alkol henüz doğmamış torunlarını da etkilemektedir. Bununla ilgili çeşitli araştırmalar epigenetik biliminin temel konularındandır. 

Psikolojik olarak; etkilendiğiniz olaylar sonucu yaşadığınız travmalar aslında kalıtsal aile travmalarınızdandır. Bunun bilincinde olup konunun özüne inerek kendi kendinizi veya bir psikologtan yardım alarak çeşitli terapi yollarıyla çözüm bulabilirsiniz. Elbette ki herşeyin  temelinde bizler varız. Büyükannenizin başına gelen kötü şey sizinde başınıza kesin gelecek diyemeyiz. Genel olarak baktığımızda yaşadığınız sorunlar ve travmalar benzer diyebiliriz. Sonuçta her birey kendine özgüdür ve herşey bilinçle başlar. Güçlü içgüdülerinizle sorunun üstesinden gelmek yine sizin elinizdedir.