Yaşam

Bir Türk Üzümü İçin İlk Kez Özel Kadeh Tasarlandı

Sergen Çirkin

Kavaklıdere Şarapları‘nın 90 yıllık tecrübesi ile kuruluşu 1700’lü yıllara uzanan dünyaca ünlü şarap kadehi üreticisi Riedel’in ortak çalışması sonucu, dünyada ilk kez bir Türk üzümü için özel kadeh tasarlandı. Öküzgözü’nün tüm zenginliğini şarap severlerin duyuları ile buluşturacak özel kadeh, gastronomi tarihimizdeki yerini aldı…

Şarap; Anadolu, Kafkasya, Yunanistan hattında doğmuş ve kadim Anadolu sanatının şekillenmesinde en önemli unsurlardan biri olmuştur… Şarap ve Şarap tanrıları için efsaneler, tiyatro ve dans, mozaikler, heykeller, freskolar… Ve elbette çeşit çeşit seramik kaplar üretildi… Kavaklıdere grubunu, Anadolu tarihine yaptıkları bu özel katkıdan ötürü kutlarız… Kadehlerin hikayesini aşağıda  yer alan videodan izleyebilirsiniz.

İttihatçı Gelenek:

Kavaklıdere Şarapları’nın öyküsü İsviçre’de başlamaktadır.

Ittihat ve Terakki kökenli, önceleri albay, daha sonra da Ankara Milletvekili olan Tunalı Hilmi Bey, İsviçre’de bulunduğu sırada Cenevre’li tanınmış bir ailenin kızı ile evlendi. Sevda adında bir kızı ve İnsan adında da bir oğlu oldu. Bu çocuklar Türk ve İsviçre eğitimi ve kültürü ile büyüdüler.

Hastalanan Sevda Tunalı tedavi için İsviçre’de bulunduğu süre içerisinde, Galatasaray Lisesi’nde okumuş ve Almanya’da iktisat tahsili yapmış olan Filibe eşrafından Serçeşmebeyleroğlu Mehmet Cenap ile tanıştı. Bu tanışma mutlu bir evlilikle noktalandı. Bu çift, soyadı kanunu ile And soyadını aldı.

Sevda Cenap And çifti Ankara’ya yerleşti. Cenap And Türkiye İş Bankası’nda görev aldı. İleri görüşlü olan ve aldığı eğitimden yararlanan bu çift Ankara’nın Kavaklıdere bölgesinin gerek şarapçılıkta, gerekse imarda büyük yatırım potansiyelini gördü. Milli mücadele yıllarının getirdiği yokluk ve imkânsızlıklar nedeniyle İsviçre’deki banker dostlarından borç alarak Kavaklıdere mıntıkasında, ileride şarap fabrikasının kurulacağı bağı ve civarındaki diğer bağ ve arazileri ailece satın aldılar. Bu sürede, İnsan Tunalı da Dışişleri’ne göreve başlayarak, merkezde ve dış ülkelerde görev aldı.

Sevda ve Cenap And’ın satın aldıkları bağların üzümlerinden ve aynı zamanda Ankara yöresinin diğer bağlarından şarap üretme projelerine, 1929 yılında tesadüfen karşılaştıkları, Ziraat Bankası inşaatında kalfa olarak çalışan, inşaa halindeki bankanın bodrumunda, kendi gereksinimini gidermek üzere, çarşıdan satın aldığı bölge üzümlerinden, Macaristan’daki köyünde gördüğü yöntemlerle şarap üreten Balaj usta çok yardımcı oldu. Bu beklenmedik karşılaşma ile ilk Kavaklıdere şarapları üretimi başlamış oldu.

Sevda-Cenap And çifti, bir yandan şaraphaneyi geliştirir ve üretilen şarapların kalitesini Avrupa’dan getirilen malzeme, teçhizat ve şarap uzmanları ile yükseltirken; diğer yandan bugün İş Bankası binasının da bulunduğu bölgede satın alınan diğer bağ ve arazileri değerlendirerek alınan borçları ödedi ve yeni kurulan Kavaklıdere aile şirketine kaynak sağladı.

Kadehlerin Satışı: Sadece Türkiye’de Kavaklıdere tarafından, Kav Butik üzerinden gerçekleştirilmektedir.

1-1.jpg
1-1.jpg
Pendore Öküzgözü 2015 – Prestige Öküzgözü 2012 – 2 adet Kavaklıdere Riedel Öküzgözü Kadehi
Telefon: 03124675775 e-mail: ankara@kavbutik.com