Matematik

Emekli Matematik Öğretmeni Bu Soruyu Çözene Ev ve Dükkan Vaat Ediyor

Samsun’da oturan emekli matematik öğretmeni Aydın Cerit,  ödüllü bir matematik sorusu hazırladı. Amacı asal sayılar üzerine yaptığı çalışmalara dikkat çekmek . Cerit, soruyu çözüp 19 Mayıs 2017 saat 18.00’a kadar Samsun Öğretmenevi’ne gelip kendisine ulaştıran ilk kişiye bir EV, bir DÜKKAN ve BANKA hesabındaki bir miktar parayı vereceğini açıkladı. Yaşamını sayılar üzerine çalışarak geçiren Cerit, şöyle dedi:

“Şu an Türkiye hesap makinesi üretimi yapamıyor. Benim yaptığım çalışmalar sonucunda şuna ulaştım; Biz de mevcut hesap makinelerinden çok daha kapsamlı olan karmaşık işlemleri yapabilen bir hesap makinesi yapabiliriz. Bunun için devletimizden yardım bekliyorum. Bir ekip oluşturulması halinde bunu gerçekleştirmem çok mümkün. Ben de bu çalışmama dikkat çekmek için bu soruyu hazırladım. Bu soruyu bilgisayarların dahi çözeceğini düşünmüyorum. Sorunun doğru cevabını belirlediğim tarih ve saate kadar bana ulaştıran ilk kişiye tüm mal varlığımı vermeyi taahhüt ediyorum. Bunlar evim, dükkanım ve bankada bir otomobil alacak kadar miktardaki para.”

Cerit, daha öncede benzeri bir yarışma yapmış, hazırladığı iki adet matematik sorusunu çözen ilk kişiye 93 ay süresince emekli maaşını vereceğini vaat etmiş, sorunun birini çözen olmamış, diğer soruyu çözen bir kişi ise ödülü kabul etmemiş…

 

Kaynak DHA

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...