Tıp

86 Kişinin Geni CRISPR İle Düzenlendi

CRISPR gen düzenleme çalışmalarında Çin lider ülke konumuna geldi. Genomun istenilen parçalarına ekleme, çıkarma veya düzenlemenin yapıldığı CRISPR çalışmalarında önemli bir çalışmalar yapıldı.

CRISPR  ile gen düzenleme                                                                                                                                            Wall Street Journal, bugüne kadar Çin’de en az 86 kişinin genlerinin düzenlediğini ve CRISPR’i kullanan en az 11 Çinli klinik araştırma merkezinin bulunduğunu bildirdi. Çin’in bu alandaki hızlı yaklaşımı ile ABD ve Çin arasında biyomedikal bir düello başladı.

Çin’in 2015 gen düzenleme deneyinde böbrek, akciğer, karaciğer ve boğaz kanserli 36 hastada vücutlarından hücreler çıkarıldı ve düzenlenerek değiştirildi. Diğer bir çalışmada ise gen düzenleme ile HIV, esophaegeal kanseri ve lösemiyi tedavi etmek için kullanılmaya çalışıldı. Çin’de bu yıl yapılacak olan bir başka araştırmada ise 16 hastada gen düzenlemesi yapılacak.

ABD ise bu konuda Çin’in gerisinde kalmış durumda. ABD’de yapılacak çalışmada sadece 18 kişi üzerinde gen düzenleme çalışmalarının güvenli olup olmadığı test edilecek. Çinli bilim insanları, gen düzenlemeyi kullanarak kanseri iyileştirmeyi başaran ilk araştırmacılar olabilir.

Kaynak: shiftdelete.net