Buluşlar

Türk Kadın Buluşçular Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarına Katılacak

Görsel 2016 yılında düzenlenen Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarında çekilmiştir.

Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığıyla 3 kadın buluşçu, 8-11 Haziran’da Güney Kore’de düzenlenecek 2017 Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’na katılacak.

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun yaptığı açıklama şöyle;

Türk Patent ve Marka Kurumu, 8 – 11 Haziran 2017 tarihleri arasında Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteği ile Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilecek olan 2017 Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarına, 3 buluşçumuzla katılım sağlıyor.

Geleneksel hale gelen Fuar, kadın buluşçuların buluşlarının tanıtılmasını, bilgi ve tecrübelerin paylaşılmasını, uygun iş fırsatlarının yaratılmasını, buluşların fikri mülkiyet hakları ile güvence altına alınarak ekonomiye kazandırılmasını, kadın buluşçuların desteklerle teşvik edilmesini amaçlıyor. Ayrıca fuar programı çerçevesinde seminer, forum, çalıştay gibi çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Fuarda bu yıl tanıtılacak kadın buluşçularımız ve buluşları şöyle:

Prof. Dr. Nuray ÇAĞLAR “Enzimatik Fenton ile Gerçekleştirilen Yeni Bir Arıtma Yöntemi” 

Buluş özellikle yoğun organik yük içeren atık suların kimyasal arıtımını sağlayan yeni bir tür enzimatik fenton arıtma yöntemine ilişkindir. Söz konusu arıtma yönteminin özelliği fenton ajanı ile birlikte lakkaz enziminin tek bir adımda kullanılmasıdır. Buluş ile açıklanan arıtma yöntemi gemi atık suları gibi kimyasal oksijen ihtiyacı yüksek atık sularında verimli sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Buluş konusu yöntemde kullanılan kimyasal maddeler büyük oranda harcandığı ve ortaya çıkan çamurun toplam organik karbon miktarı düşük olması nedeniyle çevre dostu bir arıtma yöntemidir.

Esin Öney NAYİR “Giysi ile İrtibatlandırılan Çanta”

Buluş, bir çantanın mesnetlenmiş halde bulunduğu giysilerle ilgilidir. Söz konusu giysi, çantayı en az bir noktadan mesnetlemek üzere giysiye sabitlenmiş en az bir uzunlamasına şerit ve çantanın yükünü paylaştırmak üzere giysi ile irtibatlandırılmış en az bir ilave mesnetleme noktası ihtiva etmektedir. Buluşun değişik yapılanmalarında söz konusu şeritler ve mesnetleme noktaları farklı şekillerde düzenlenerek entegre halde çanta ihtiva eden giysi yapıları sunulmaktadır.

Yard. Doç. Leyla Türker ŞENER “El Kullanmadan Dişleri Fırçalama Cihazı” 

Buluş, kendi başına hareket kabiliyeti olmayan veya kaybetmiş engelli kişilerin dişlerini fırçalama işlemini kolaylaştıracak, kişinin kafasına tutunabilen yapısının üzerinde ağız içinde tüm dişleri fırçalayacak şekilde monte edilmiş bir diş fırçası kafasına sahip, kişinin ellerini kullanmadan dişlerini fırçalamasını kolaylaştırmak üzere geliştirilen el kullanmadan dişleri fırçalama cihazı ile ilgilidir.

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...