Tarih

İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin Genel Merkezi Olan Köşk Yıkılmak Üzere

İstanbul Cağaloğlu’ndaki Türk Ocağı Caddesi’nde bulunan İstanbul Erkek Lisesi’nin biraz ilerisinde, bakımsızlıktan çökmek üzere olan bir yapı göze çarpıyor.

Çevresi demir inşaat plakalarıyla çevrili olan bu yapı, uzun bir dönem boyunca tarihe tanıklık etmiş bir mekan olan Münif Paşa Konağı. Eski Maarif Nazırlarından Münif Paşa tarafından yaptırıldığı bilinen bu yeri asıl önemli kılan şey ise, konağın yakın tarihimize damgasını vuran bir cemiyete, İttihat ve Terakki’ye ev sahipliği yapmış olması.

1908’den itibaren İttihat ve Terakki Partisi’nin genel merkezi olarak kullanılan bu yapı, dönemin Osmanlı siyasetinin de merkeziydi. Öyle ki, Babıali baskınının burada planlandığı, Enver Paşa’nın beyaz atına binerek baskına gitmek üzere bu binadan ayrıldığı ve Teşkilat-ı Mahsusa fedailerinin bu konakta toplandığı söylenir.

Aynı köşk, işgal yıllarında İngiliz karakolu olarak da kullanıldı.

Büyük tarihsel dönüm noktalarına şahitlik eden bu yapı, Cumhuriyet Gazetesi’ne de ev sahipliği yaptı. Münif Paşa Konağı, 1924 yılından 1971’e kadar Cumhuriyet Gazetesi’nin merkeziydi. Tarihi binanın çok eskimesi üzerine, Cumhuriyet 2004 yılına kadar aynı arazi üzerine kurulan ek binalarda faaliyet göstermişti.

Köşkün yapımında kullanılan ahşabın rengi nedeniyle “Kırmızı Köşk” olarak bilinen bina, renginin solması sonucunda sonraları “Pembe Köşk” olarak anılmaya başlandı. Ancak tarihsel değeri paha biçilemez olan bu köşk, uzun süredir tamamen “kararmış” ve çürümeye terk edilmiş durumda.

KÖŞKE NE OLDU

Toplamda 80 yıl boyunca Cumhuriyet Gazetesi’ne ev sahipliği yapan Pembe Köşk’ün de içinde bulunduğu arazi, 2012 yılında 10 milyon dolara İpekyolu Kuyumculuk’un patronu İbrahim Kaygısız’a satılmıştı.

Konuyla ilgili 7 Nisan 2012 tarihinde Radikal’den Jale Özgentürk’e konuşan Kaygısız, binaya ne olacağıyla ilgili olarak “Binanın aynısını yapacağım. Bir galeride de eski anıları toplayacağım. Bu arada hafta sonları yazarlar ve gazetecileri konuk ederek eski üstatları gençlerle buluşturacağım. Bazen derler ki burayı aslına uygun yapacağız. Biz aslına uygun değil, aynısını yapacağız. Benim iddiam şu. Bunu yapan mimar dirilip gelse ben ölmedim galiba diyecek. Çünkü binayı aynı onun yaptığı gibi yapacağız. Bunun için ben şimdi İngiliz ve Fransız arşivlerine gideceğim. Devlet Arşivleri zaten otelimizin karşısında. Bu binayı kim hangi amaçla yapmış? hangi yıllarda ne diye kullanımış? Yakın tarihi biliyoruz. Amacımız daha geriye gitmek.​” ifadelerini kullanmıştı.

Ancak aradan geçen 5 yıl boyunca binayla ilgili herhangi bir restorasyon işleminin yapılmadığı ve Kaygısız’ın “daha ileri gideceğim” söyleminin aksine binanın çok daha kötü durumda olduğu görülüyor.

GİRİŞİ OTOPARK OLARAK KULLANILIYOR

Söz konusu bina bugün çökmeye yüz tutmuş durumda. Binanın hemen girişinde ise bir otopark yer alıyor. Otoparkın köşkün arazisinin ne kadarını kullandığı ve hangi izne tâbi olduğu sorularını ise otopark görevlileri “bilmiyoruz” şeklinde cevaplıyorlar.

OTEL Mİ OLACAK YOKSA MÜZE Mİ

Binanın Kaygısız’a satışının gerçekleştiği dönemde, 2.5 dönümlük köşkün restore edilip çevresindeki ek yapılarla birlikte otele dönüştürmesi gündeme gelmişti.

Ancak konuyla ilgili 2012 yılında Habertürk’te yer alan bir haberde söz konusu köşkle ilgili Anıtlar Kurulu’nun sadece “restorasyona” izin verdiği, köşkün yanı sıra bahçedeki ek binaların yerine de büyük bir yapının yapılmasının mümkün olmadığı belirtiliyor. Konuyla ilgili olarak köşkün girişindeki otopark görevlileri ve çevre esnafın tek bildiği köşkün yerine “Müze-otel” yapılacağı. Köşkün ne kadarının “müze”, ne kadarının “otel” olacağı ise belirsizliğini koruyor.

Kesin olan tek şey ise, yakın tarihimize tanıklık etmiş en önemli yapılardan birinin günden güne yok olmaya bir adım daha yaklaştığı.

Erkin Öncan

Odatv.com

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...