Bilgisayar Endüstri

İlk Yerli Veri Depolama Sistemi Üretildi

Hacettepe Teknokent bünyesinde çalışmalarını sürdüren NGX Storage adlı firma tamamen yerli imkanlarla ilk veri depolama sistemimizi üretti. 

Kuruluş Üst Yöneticisi Beyhan Çalışkan, ürünün yüksek teknoloji içerdiğini belirterek, kamu kurumları, bankalar, özel şirketler gibi geniş ölçekli veri tabanına sahip kurumların verilerinin saklanmasına olanak tanıdığını ifade etti.

Ürünün eksabayt (exabyte) düzeyindeki verileri depolayabildiğinin altını çizen Çalışkan, “Bu anlamda geliştirdiğimiz mimarinin bir sınırı yok ama günümüzdeki donanım üreticilerinin bize sağlayabildiği imkanlar çerçevesinde yüzlerce hatta binlerce petabaytlık (petabyte) veri depolama havuzu oluşturabiliyoruz.” dedi.

Bir yıl önce TÜBİTAK’a proje sunduklarını ifade eden Çalışkan, şöyle konuştu:
“Sektörün içinden gelen insanlarız ve iş ortaklarımız arasında çok büyük uluslararası firmalar var. Onlara böyle bir iş yaptığımızı söylediğimizde şaşırdılar. Doğu, Ortadoğu ve Afrika bölgesinden bu firmaların programlarına dahil edilen tek firma biziz. Küresel protokolleri bütünleşik olarak sunabilen, petabayt boyutunda genişleyebilen ve aynı mimarileri tamamen flaş sistemlerden oluşabilen veya hibrit flaş ve disklerin aynı sistem içinde yer aldığı katmanlı mimaride sunabilen tek firmayız.”

Çalışkan, geliştirdikleri sistemin veri güvenliği açısından özelliklerine de değinerek, Türkiye’nin satın aldığı bütün cihazların ithal olması sebebiyle bunların içindeki yazılımın tam olarak bilinmediğinin altını çizdi.

Söz konusu cihazlara arayüz haricinde müdahale edilemediğini belirten Çalışkan, “Dışarıdan sızma durumunun bile tespit edilmesi mümkün değil. Bizim yazılımımız tamamen yerli olduğu için sistem üzerinden dışarıya çıkabilecek her türlü veriyi kontrol edebiliyoruz veya dışarıdan gelen saldırıları çok kısa sürede tespit edip önlem alabiliyoruz.” diye konuştu. 

NGX’in müşterilerinden CDNLINE’ın CEO’su Dino Strzeminski firmadan şu sözlerle bahsediyor;
CDNLINE özellikle Avrupa ve Asya’ya odaklı canlı yayın ve içerik dağıtımı hizmetleri sunan Polonya ve Türkiye merkezli bir şirkettir. İşimizin doğası gereği performansla yarışıyoruz, transit veya depolanan datanın dağıtılması, dağıtılan verinin anlamlandırılması gibi yoğun veri işlemlerimizde NGX Storage ürünleri cost-effective çözümler sunarak yıllardır ulaşmak istediğimiz stabiliteye büyük bir güven katmadeğeri ile bizi ulaştırdı.

Firma İnternet Sitesi

Kaynak: TRT

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...