Bilgisayar Eğitim Bilimleri Tıp

Oyun Deyip Geçmeyin! Oynayanlar Oynamayanlardan Öğrenme Konusunda Öndeler

Almanya’da bulunan  Ruhr Bochum(Rur Boçam) Üniversitesi  nöropsikologları ,  video oyunu oynayanlarla oynamayanları öğrenmeyi test eden bir  yarışmaya soktu. Test esnasında video oyuncuları , önemli ölçüde daha iyi bir performans sergiledi ve beynin öğrenime ilişkin bölgesinde yüksek beyin aktivitesi gösterdi. Prof. Doktor Boris Suchan(Baris Şuçın),Sabrina Schenk(Sabrina  Sikenk) ve Robert Lech (Rabırt Leç) Davranışsal Beyin Araştırması (Behavioural Brain Research) Dergisi’nde bulgularını yayınladı.

Hava Tahmini Testi

Araştırma ekibi,  haftada 15 saatten fazla düzenli aralıklarla  bilgisayar veya konsolda  oyun oynayan 17 gönüllü ve  video oyunu oynamayan 17 kişilik gönüllü kontrol grubu ile çalışma yaptı. Her iki grup da olasılıkların öğrenimini araştırmak için  hava tahmini isimli köklü bir teste tabi tutuldu. Araştırmacılar, katılımcıların beyin aktivitelerini manyetik rezonans görüntüleme (emar) vasıtası  ile eş zamanlı olarak kaydetti.

Katılımcılara farklı sembollerde üç adet  yardımcı kartın kombinasyonu gösterildi. Kart  kombinasyonuna bakarak hava  güneşli mi  yoksa yağmurlu mu tahmin etmeleri ve  seçimlerinin doğru ya da yanlış olduğuna dair dönüt almaları gerekiyordu. Bu dönütten yola çıkarak hangi kart kombinasyonu hangi hava durumunu temsil ediyor video oyuncuları gitgide öğrendi.Kombinasyonlar dolayısıyla  güneşli ve yağmurlu havalar  yüksek veya düşük ihtimallerle ilişkilendirildi. Oyuncular hava tahminiyle ilgili yardımcı kartları birleştirmede gözle görülür biçimde denetim grubundan daya iyiydiler.  Görevi tamamladıktan sonra, araştırmaya katılanlar, yardımcı kart kombinasyonlarıyla ilgili elde ettikleri bilgiyi örneklemek adına  anket doldurdular.

Anket analizleri, oyuncuların kart kombinasyonlarının anlamından denetim grubundan daha fazla bilgi elde ettiğini ortaya çıkardı. ”Bizim çalışmamız ,video oyunu oynayanların bir durumu çabuk analiz etmede, baskı altında iken yeni fikir üretmede ve  olayları kategorize etmede herhangi belirsizlik durumunda daha iyi olduklarını gösteriyor.” dedi  Sabrina Schenk (Sabrina Skenk).

Bu tip öğrenme, beynin öğrenim ve bellek  kısmında  önemli rol oynayan hipokampustaki  yüksek aktivite ile ilişkilidir.” Video oyunu oynamak, beyindeki hipokampus gibi belirli bölümleri çalıştırdığı kanısındayız.Bu sadece genç insanlar için değil yaşı ilerlemiş insanlar için de önemlidir.Çünkü hipokampusta oluşabilecek   değişiklikler hafıza kaybı ile sonuçlanabilir. Belki ileride bu tür sıkıntıları video  oyunlarıyla çözebiliriz.” Diyerek sözünü bitirdi Schenk(Skenk).

 

Tuğçe Gamze Gözelel

Trakya Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) şu anki ikamet yeri:Edirne

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...