Edebiyat İncelemeleri

Yeşim Taşı Efsanesi (Ömer ÜNAL)

Ömer Ünal tarafından kaleme alınan, editörlüğünü Seçkin Sarpkaya’nın üstlendiği ve Haydar Barış Aybakır’ın yayına hazırladığı “Yeşim Taşı Efsanesi” serisinin ilk kitabı “Karanlık Dünya’ya Yolculuk” raflardaki yerini aldı. Arka kapak yazısını yazan Börü’nün yazarı Çağlayan Yılmaz’ın dediği gibi okuyan herkesi gizemli bir yolculuğa çıkartan kitap, semboller üzerinden gerekli sosyal iletileri de okuyucusuna oldukça sürükleyici bir dille aktarmayı başarıyor.

Eserinde olağanüstü olaylara yer veren yazar; ortaokul öğrencileri Oğuz, Berk ve Umay üzerinden Türk tarihine, diline ve kültürüne yönelik muazzam olayları ele alıyor. Oğuz’un, Bilge Kağan’dan aldığı davet ile macera kapıları ardına kadar açılıyor. Kendisine, bu kutlu mücadelede gördüğü rüyaların yanı sıra Hızır Dede ve Korkut Ata da yardımcı oluyor.
Kadim Türk tarihinde Yeşim Taşı, büyük bir öneme sahiptir. En son dostluk ve samimiyetin simgesi Hacı Bektaş-ı Veli’nin emanetçisi olduğu bu taşın yerini ne yazık ki aksilik sonucu Karanlık Dünya’nın askerleri de öğreniyor.
Yeşim Taşı’nı Türklerin tam da Ergenekon’dan çıktıkları günün yıl dönümünde kullanmayı planlayan Karanlık Dünya’nın kralı Erlik Han ile Bilge Kağan tarafından görevlendirilen Oğuz ve ekibi Yeşim Taşı için amansız bir mücadeleye girişiyorlar.

Atatürk Orman Çiftliği’nde başlayan bu gizemli yolculuk Basat’ın, Hızır’ın, Dede Korkut’un, Tulpar’ın ve Yedi Başlı Ejderhanın da karşılarına çıkmasıyla fantastik olaylar zincirine dönüşüyor.

Orhun Yazıtları’ndan süzülüp gelen gizemi çözmeye çalışan çocuklara danışmanlık yapan Tamer Öğretmen ise serinin bu ilk kitabında gizemini koruyor. Çünkü onun ulaşmaya çalıştığı kadim kitap, belki de serinin devamında sır perdesini aralayabilecek.
Tüm bu olay örgüsünün içerisinde özellikle genç okurlar için serpiştirilmiş kimi mesajlar da göze çarpıyor. Doğa, ağaç, vatan ve dil sevgisi kitabın genel yapısı içerisinde incelikle işlenerek okura önemli mesajların iletilmesini sağlıyor.

Türk mitolojisine ait ögelerin, olağanüstü varlıkların, kültürümüzde yer edinmiş inanç ve ritüellerin özellikle genç okurlar için de kaleme alındığını düşünecek olursak kitabın alanında bir ilk olduğunu ifade etmeliyiz.
Modern söylemlerle süslenen, köklü tarihimizin en kritik isimleriyle renklenen bu eser, 2020 yılına damga vuracak kitaplar arasında yerini alırken siz değerli okuyucuları ile bir an önce tanışmak için de sabırsızlanıyor.

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...