Tıp

Aşı Müjdesi Sakarya’dan Gelebilir

Sakarya Üniversitesi’nin resmi internet sitesinde şöyle bir haber duyuruldu:

“Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yeni tip koronavirüse (COVİD 19) karşı aşı geliştirme projesi başlatıldı. Bu kapsamda aralarında Sakarya Üniversitesi’nin de yer aldığı “İnaktif COVİD-19 Aşısı Geliştirilmesi” projesi de kabul edildi.

“TÜBİTAK 1004 Yüksek Teknoloji Platformları Çağrısı” kapsamında pandemi ile mücadelede yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesini koordine etmek amacıyla COVID-19 Platformu oluşturuldu. Aşı ve ilaç araştırma gruplarını oluşturan TÜBİTAK, çok sayıda başvuru aldı. Kimyasal ve biyoteknolojik yöntemlerin uygulanacağı proje çağrısında kabul edilen çalışmalardan biri de aralarında Sakarya Üniversitesi’nin de bulunduğu “İnaktif COVİD-19 Aşısı Geliştirilmesi” projesi oldu.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölümü Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karabay’ın da içinde yer aldığı projeyi Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Erganiş yürüttü.

Sakarya Üniversitesi ile birlikte İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve Uludağ Üniversitesi projenin ortağı olan diğer üniversiteler iken projede TÜBİTAK MAM ve özel bir şirket de yer aldı.”

Kaynak: https://haber.sakarya.edu.tr/asi-mujdesi-sauden-gelebilir-h97696.html

Gizemli Virüs Dünyaya Yayılmaya Devam Ediyor

Bill Gates yıllar önce uyarmış olabilir!

COVID19 Hakkında Bilinen Doğrular ve Yanlışlar

5G İle Yeni Koronavirüsün Ortaya Çıkışı Arasında Bağlantı Olduğu İddiası

Türk Bilim İnsanları Koronavirüsü 15 Saniyede Öldüren Cihaz Tasarladı

Korona’ya Karşı “Türk Işın Yöntemi”

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...