Buluşlar Tıp

Yeni Geliştirilen “Biyonik Cilt”, Robotlarda Dokunma Duyusunu Sağlıyor

AFP

Minnesota Üniversitesi’ndeki mühendislik araştırmacıları tarafından gerilebilir elektronik sensör cihazlarının 3B (3 Boyutlu) olarak basılması için yeni bir süreç geliştirildi. Bu gelişme robotların çevreyi hissetmelerini sağlayabilir!  Bu keşif, insan cildi üzerine elektronik baskı yapılması için atılmış büyük bir adım olarak da görülüyor.

Minnesota Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü doçenti ve araştırmacısı olarak görev yapan Michael McAlpine, gerilebilir elektronik kumaşın birçok farklı alanda kullanılabileceğini belirtiyor. Cerrahlara bu tür ‘biyonik cilt’ takılması, minimal invaziv cerrahi müdahaleler sırasında gerçekten hissetmelerini sağlayacaktır. Bu kameraları kullanarak yapılan ameliyatlardan çok daha başarılı işler çıkartılmasını sağlayacak. Sensörler ayrıca robotların yürümelerini ve çevreleriyle daha kolay etkileşime girmelerini sağlayabilir.

McAlpine, elektroniği ve 3B basılmış nanomalzemeleri kullanarak “biyonik bir kulak” ürettiği 2013 yılından beri uluslararası alanda tanınıyor. Bu yeni teknolojinin gerçek insan derisi üzerine elektronik devreler yazdırmak için de kullanılabileceğini sözlerine ekledi. Bu giyilebilir teknoloji sonunda askerler tarafından tehlikeli patlayıcı veya kimyasalların tespiti veya sağlık denetimi için kullanılabilir.

Ekip henüz insan derisine baskı yapmamış olmasına rağmen, bu tekniği kullanarak bir model elin kavisli yüzeyine baskı yapmayı başardı. Bu yeni teknoloji ile insan derisine dokunulduğu zaman kişinin kalp atışlarını bile hissetmek mümkün.

 

Bu hassas algılayıcı kumaş, araştırmacı ekip tarafından üretilen özel bir 3B yazıcı ile üretildi.Çok fonksiyonlu yazıcının, cihazın katmanlarını oluşturan çeşitli uzmanlaşmış “mürekkepler” yazdırmak için dört püskürtücüsü var:

  1. Tabanda bir silikon tabakası
  2. İletken mürekkeple yapılmış üst ve alt elektrotlar
  3. Bir bobin şeklinde basınç sensörü
  4. Yerleştirme sırasında üst katmanı yerinde tutan kurban bir katman.

Destekleyici kurban tabakası nihai imalat sırasında atılıyor.

Esnek sensörlerde kullanılan “mürekkep” tabakalarının tümü oda sıcaklığında ayarlanabilir. Bu yeni gelişme çok önemli çünkü sıradan 3B yazıcılar insan cildi için çok sıcak derecelerde sıvı plastik püskürtürken bu yeni geliştirilen yazıcı oda sıcaklığında baskı yapabiliyor. Esnek 3B baskılı sensörler orijinal boyutlarının üç katına kadar gerilebilir.

McAlpine bunun elektroniklerin 3B yazıcılarla basılmasının yeni ve eşsiz bir yolu olduğunu söylüyor. Kullanılan çok fonksiyonlu yazıcı, bu esnek duyusal cihazları yapmak için birkaç kat yazdırabilir. Bu gelişme, enerji toplama, sağlık izleme ve kimyasal algılama da dahil olmak üzere birçok farklı alana uygulanabilir. Ekip üyeleri, keşfin en iyi bölümünün imalatın sürece dahil edilmesiolduğunu söylüyor. Böylelikle teknoloji hemen kullanıma hazır hale gelmiş oluyor.

Araştırmanın bir sonraki adımı, yarı iletken mürekkeplere doğru ilerlemek ve gerçek bir vücuda baskı yapmak.

Çalışma Advanced Materials dergisinde yayınlandı.

Mikro devre üzerinde beyin hücreleri üretildi

İnsan Gözünün İçerisinde Ameliyat Gerçekleştiren İlk Robot!

 

Kaynak
sciencenewsjournal.com

Burak Cem Vural

Ankara Üniversitesi Radyo Tv Sinema mezunu. Bilimdili.com Editör, Yazar ve Çevirmeni.

iletişim: burakcem@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...