Arkeoloji

Norveç’te Thor ve Odin’e Ait 1200 Yıllık Pagan Tapınağı Ortaya Çıktı

Norveç’te Hristiyanlık bölgeye hakim olmadan birkaç yüzyıl önce Viking dinine ait bir hatıra olarak inşa edilmiş Viking tanrıları Thor ve Odin’e ait 1200 yıllık pagan tapınağı kalıntıları bulundu.

Arkeologlar, 14 metre uzunluğunda, 8 metre genişliğinde ve yerden yüksekliği 12 metreden fazla olan bu muazzam ahşap yapının 8.yüzyıldan kalma olduğunu, yaz ve kış gün dönümlerinde tapınmak ve kurban kesmek için kullanıldığını düşünüyorlar.

Vikingler diye bilinen Norveçli denizci ve savaşçılardan oluşan grupların Avrupa’dan çıkarak İzlanda, Grönland ve Kanada’da ticaret yapmaları ve yakıp yıkarak bölgeyi sömürge haline getirmeleriyle Viking kültürü bazı insanlar tarafından korkutucu hale geldi.

Bergen Üniversitesi Müzesi’nden arkeolog Soren Diinoff bu yapının ülkede bulunmuş ilk Viking tapınağı olduğunu söyledi. Diinoff’un Canlı Bilim’e yapmış olduğu açıklamada ilk defa bu derece özel ve bu derece güzel bir yapı bulduklarını belirtti.

‘Bu yapıların İsveç’e ve Danimarka’ya ait olduğunu düşünüyorduk. Bu keşif bize aynı zamanda Norveç’te de olduğunu gösterdi.’’ dedi.
Vikingler, onların tabiriyle ‘tanrı evleri’ ni 6.yüzyılda yapmaya başladılar. Tanrı evleri şuanki sade hallerinden farklı olarak insanların Viking tanrılarına tapınmak için kullandıkları dış mekanlardı.

Diinoff tapınağın küçük tarikat mekanlarından daha güçlü bir inanç ifadesi olduğunu söyledi. Buranın muhtemelen toplumun belli bir sınıfı tarafından ideolojik bir gösteri amacıyla inşa edilmiş olduğunu söyledi.
Arkeologlar geçen ay batı Norveç’te bulunan Orsta kasabası yakınında bir deniz köyü olan Ose’da yeni bir yapı ilerlemesini sunmanın ötesinde kadim bir bina kurumunu gün yüzüne çıkardı.

Diinoff, kazıların 2000 ila 2500 yıllarına ait erken tarım yerleşimlerinin ipuçlarını ortaya çıkardığını, bu yerleşim yerlerinin içinde bir ailenin ve hayvanlarının olduğu küçük bir çiftliğin merkezi olan ‘tek odalı uzun evler’ in kalıntıları da kapsadığını belirtti.

Ose’daki tanrı evi kalıntıları bölgenin varlıklı ailelerden oluşmuş seçkin bir grup tarafından yönetildiği zamandan kalmadır. İskandinav toplumlarında çoğalmaya başlayan bu ayrım Roma imparatorluğunun sınıflara ayrılmış toplulukları ve Kuzey Avrupa’nın Cermen kavimleri ile etkileşime geçmeye başlamıştır.
Diinoff, Roma Demir Çağında sosyal anlamda farklılaştırılmış toplumların kurulduğu dönemlerde bölgeye öncülük eden ailelerin tarikatı kontrol altında tuttuğunu söyledi.

Viking dini ibadeti daha ideolojik ve daha planlı hale geldi ve Ose’daki tanrı evleri gezginlerin güney topraklarda görmüş olduğu Hristiyan bazilikalarda görmüş olduğu gibi desenlendirildi.

Diinoff, ‘’sonuç olarak, Viking tapınakları ilk Hristiyan kiliselerinin bir kopyası niteliğinde; eğimli tavanlarda kendine özgü yüksek bir kule ile öne çıktı’’ dedi

Şuan için tarih olan ahşap binanın şimdiye kadar sadece tanrı evlerinde kullanılmış kendine özgü inşası olan yuvarlak merkezi direkleri olduğunu, direk çukurlarının binanın şeklini gösterdiğini söyledi.
‘’Bu çok etkileyici olmalı.’’ dedi.

“Tanrı Evi”, Odin, Thor ve Freyr gibi tanrılara tapınmak için yaklaşık 1200 yıl önce ahşaptan inşa edildi. Merkez kulesi de dahil olmak üzere kendine özgü şeklini gösteren direk delikleri sahada ortaya çıkarıldı.(Fotoğraf: Bergen Üniversitesi Müzesi)

Eski İbadet

‘’Sit alanının gayesi dini şölenler için yemeklerin pişirildiği toprak fırınları ve kurban edilmiş hayvanlara ait sayısız kemik kalıntılarını toplayıp ortaya çıkarmaktır.Bir kaç yıl önce yakınlarda bulunmuş erkek genital organını temsil eden büyük beyaz erkeklik organı muhtemelen Viking bereket ayininin bir parçasıdır.’’

Törenler, yılın en kısa ve en uzun geceleri olan yaz ve kış gün dönümleri gibi dini takvimde yer alan önemli festivallerin yapıldığı tanrı evlerinde yapılırdı.

Binaların içinde bulunan ve Viking tanrılarını temsil eden ahşap heykelciklere et, içecek bazen de altın gibi değerli metaller sunulurdu. Viking dininde yaygın olarak tapınılan savaş tanrısı Odin, fırtına tanrısı Thor ve bereket tanrısı Freyr isimlerini İngilizcede Çarşamba, Perşembe ve Cumaya vermişlerdir.

Tanrılar şölen yemeklerine ruhları ile eşlik ettikleri için yiyecek ve içeceklerin keyfini ibadetçiler çıkarırdı. Diinoff, bolca yeme içme ile çok keyifli olurdunuz dedi.

‘’Sanırım onlar da iyi vakit geçirmişlerdir.’’

Norveç kralları Hristiyan dinini zorla dayattığı için ve ibadetin yeni Hristiyan kiliselerde yapılmasına zorlamak amacıyla Ose’daki tanrı evi gibi binaları yerle bir edip yaktıkları için Viking dini 11.yüzyıldan sonra gizli tutulmuştur.

Diinoff,  Ose’daki tanrı evinin bu arındırma hareketinin bir parçası olduğuyla ilgili şimdiye kadar bir kanıt olmadığını belirtti.

Önümüzdeki çalışmalar pagan binaları arasında bulunan bu binanın o zamanlarda tahrip edilmiş olacağını ortaya çıkarabilir.

‘’ Eğer açıklamamız mümkün olsaydı bu mükemmel olurdu.’’ dedi ve ekledi: ‘’ Ama henüz o noktada değiliz.’’


Kaynak